لینک های دسترسی

Breaking News

دهقانان در بلخ به جای کوکنار در زمین‌های زراعتی‌شان پنبه کشت کرده‌اند


عکس: آرشیف

شماری از دهقانان در ولایت بلخ در زمین‌های زراعتی‌شان به جای کوکنار پنبه کشت کرده‌اند.

این دهقانان دلیل روآوردن شان به کشت پنبه را حلال بودن آن و همچنان تلاش برای محو پدیده مواد مخدر از مناطق خود می خوانند.

محمدالله، باشنده قریه حسین خیل ولسوالی دهدادی ولایت بلخ به صدای امریکا گفت که تمام زمین‌های زراعتی‌اش را پنبه کاشته است. او افزود: "چرس و تریاک یک چیزی نشه آور است.ما می‌بینیم که در اطراف ما هر روز معتادان زیاد می شود. به همین مناسبت تلاش ما این است که یک کشت حلال کنیم که نه به جامعه مضر باشد و هم مفاد خوبی به دست آوریم."

او همچنان اضافه کرد که برای فروش حاصلات پنبه نیاز ندارد که با هراس از تعقیب نیروهای امنیتی به دنبال پیدا کردن قاچاقبر باشد و اکنون می ‌تواند محصولات زمین‌های زراعتی‌اش را به گونه آزاد و قانونی به قیمت مناسب بفروشد.

در جریان سال های گذشته،‌ تلاش های زیادی برای ترویج کشت های بدیل مواد مخدر صورت گرفت و در برخی ولایت ها گیاهانی چون زعفران، آلویرا، هینگ و برخی میوه ها و سبزیجات جاگزین مواد مخدر شده اند.

اما نبود بازارهای مناسب برای فروش محصولات زراعتی و قیمت کود کیمیاوی سبب شده که دهقانان به کشت و برداشت محصولات کوکنار تمایل پیدا کنند.

شماری از این دهقانان از حکومت طالبان تقاضا دارند تا آنان را در بخش دسترسی به کود کیمیایی و تخم‌ بذری کمک کند.

پس از آنکه ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر گروه طالبان با صدور فرمانی، کشت کوکنار و هرگونۀ مواد نشه‌آور را در سراسر افغانستان به گونۀ "مطلق" ممنوع اعلام کرد، حکومت طالبان کارزاری را برای ریشه‌کن کردن کشت کوکنار آغاز کرده است.

XS
SM
MD
LG