لینک های دسترسی

Breaking News

ایران دو معترض را به دار آویخت


از سمت راست محمدمهدی کرمی و محمد حسینی
از سمت راست محمدمهدی کرمی و محمد حسینی

قوهٔ قضاییه ایران روز شنبه هفتم جنوری (۱۷ جدی) با نشر اعلامیه‌ای گفت که دو نفر در آن کشور به اتهام "قتل یک شبه نظامی" به دار آویخته شدند.

قوه قضاییه ایران اعدام شدگان را محمد مهدی کرمی و محمد حسینی معرفی کرده است.

این تازه ترین اقدام حکومت ایران به هدف متوقف کردن اعتراضات سراسری حکومت مذهبی آن کشور می‌باشد.

از آغاز اعتراضات سراسری در ایران در ماه سپتمبر سال گذشتهٔ میلادی که پس از مرگ مهسا امینی، زن ۲۲ سالهٔ کردی ایرانی در بازداشت پولیس گشت و ارشاد آن کشور جان باخت، ایران تا حالا چهار معترض را در ارتباط به اعتراضات سراسری آن کشور اعدام کرده است.

ایران پیش از این در اوایل ماه دسمبر ۲۰۲۲ دو مرد را در ارتباط با اعتراضات ضد حکومتی در آن کشور که تهران آن را ''اغتشاش" یاد می‌کند، اعدام کرد.

مجید رضا رهنورد، یک معترض ۲۳ ساله، به تاریخ ۱۲ دسمبر (۲۱ قوس) در شهر مشهد در محضر عام به دار آویخته شد. مقامات ایران وی را به کشتن دو عضو نیرو‌های امنیتی آن کشور محکوم به اعدام کردند.

چهار روز پیش از آن،‌ به تاریخ هشتم دسمبر (۱۷ قوس) محسن شکاری که او هم ۲۳ ساله بود، به اتهام مسدود کردن یک جاده و زخمی کردن یک شبه‌نظامی در جریان تظاهرات، اعدام شد. گروه‌های حقوق بشری محاکمهٔ شکاری را تقبیح کرده و آنرا "نمایشی" خواندند.

بر اساس اظهارات رسمی که خبرگزاری فرانس پرس آن را شمارش کرده است،‌ ۱۲ نفر دیگر نیز به اعدام محکوم شده اند، اما شش نفر آنان منتظر محاکمهٔ استیناف استند.

حامیان حقوق بشر و فعالان گزارش داده اند که ده‌ها معترض دیگر با اتهاماتی مواجه اند که مجازات آن اعدام است.

مقامات ارشد امنیتی ایران در ماه دسمبر گزارش دادند که بیش از ۲۰۰نفر به شمول نیروهای امنیتی آن کشور از آغاز اعتراضات کشته شده اند. مقامات قضایی ایران گفته اند که بیش از دو هزار نفر با اتهامات گوناگون مواجه استند.

اما ارگان خبری فعالان حقوق بشر ایران (هرانا) اعلام کرده است که از آغاز اعتراضات سرتاسری در ایران تا کنون بیش از ۵۱۶ نفر کشته شده اند که ۷۰ نفر آنان کمتر از ۱۸ سال سن داشتند.

XS
SM
MD
LG