لینک های دسترسی

Breaking News

اعتراض عبدالله به پیام تبریکی اتحادیه اروپا به غنی


عبدالله عبدالله، نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به خاطر پیام تبریکی اتحادیۀ اروپایی به محمد اشرف غنی به خاطر پیروزی وی در انتخابات، اعتراض کرده است.

آقای عبدالله در نامه‌ای اعتراضی خطاب به جوسپ بوریل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است که از پیام تبریکی وی عنوانی آنچه "تیم متقلب" خوانده است، تاسف و تعجب کرده است.

جوسپ بوریل، نمایندۀ عالی اتحادیۀ اروپایی در امور خارجی روز چهارشنبه ۱۹ فبروری (۳۰ دلو) در یک تماس تلیفونی با آقای غنی، پیروزی وی را در انتخابات تبریک گفت و از پایان روند گستردۀ تفتیش و رسیدگی به شکایات که در آن همه طرف‌های دخیل در انتخابات شامل بودند، استقبال کرد.

آقای عبدالله در نامۀ خود این عملکرد اتحادیه اروپا را خلاف توقع مردم افغانستان، ستادهای انتخاباتی و موضع‌گیری سازنده و بی‌طرفانه اتحادیه اروپا خوانده است.

عبدالله در نامه‌اش گفته است: "امیدوارم هیات محترم اتحادیه اروپا مقیم کابل در زمینه توضیحات لازم ارایه نموده و موضع‌گیری سازندۀ خویش را با مردم افغانستان شریک سازد".

در این نامه که در صفحۀ فیسبوک ریاست اجراییه افغانستان نشر شده، کمیسیون‌های انتخاباتی متهم شده اند که در نتیجۀ تهدید و تطمیع یک تیم مشخص و خلاف آنچه مغایر تمام قوانین و مقررارت انتخاباتی و اصول مردم‌سالاری گفته شده، یک نامزد را مبنی بر "آرای تقلبی" برنده دور اول انتخابات اعلام کرده اند.

همزمان با این، آقای عبدالله در یک پیام دیگر فیسبوک از ملاقات اش با تدامیچی یاماموتو، رییس یوناما خبر داده و با اشاره به حضور دو ناظر بین المللی در کمیسیون‌های انتخاباتی گفته است که "یوناما باید دربارۀ آنچه اتفاق افتید، مسوولیت‌پذیر باشد".

آقای عبدالله در یک پیام فیسبوک نگاشته است که هزاران شکایت دسته‌های انتخاباتی که در کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی ثبت شده بود، نادیده گرفته شده و به ادعای وی نتایج انتخابات پیش از آنکه روند در مطابقت با قانون تکمیل شود، به گونۀ غیرقانونی اعلام شده است.

برعلاوۀ اتحادیه اروپا، حکومت کویت و هند نیز پیروزی آقای غنی را در انتخابات ششم میزان تبریکی داده اند.

بر اساس آمار کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، محمداشرف غنی، ۵۰.۶۴ درصد آرای معتبر را به دست آورده و برندۀ انتخابات خوانده شده است.

عبدالله عبدالله ۳۹.۵۲ درصد آرای معتبر را در این انتخابات از آن خود کرده است.

XS
SM
MD
LG