لینک های دسترسی

Breaking News

نشست تهران با تاکید بر 'راه حل سیاسی' معضل افغانستان پایان یافت


هیات جمهوری افغانستان و نمایندگان طالبان در نشست تهران به موافقه رسیده اند که تلاش‌ها برای یافتن راه حل سیاسی در افغانستان متمرکز شود.

دو جانب پس از نشستی که به میزبانی وزارت خارجۀ ایران در تهران برگزار شد، در اعلامیۀ مشترک گفتگوهای شان را صمیمانه توصیف کرده و گفته اند که همۀ مسایل "مفصل و با صراحت" مطرح شده است.

در اعلامیه مشترک آمده است: "هر دو جانب با درک مشترک از خطرات ناشی از ادامۀ جنگ و صدمه‌ای که از آن متوجه سلامت کشور می‌شود، به موافقه رسیدند که جنگ راه حل مسالۀ افغانستان نبوده و باید همهٔ تلاش‌ها در جهت رسیدن به راه حل سیاسی و صلح آمیز توجیه گردند."

بر اساس تصمیم دو جانب، مواردی چون "میکانیزم گذار از جنگ به صلح دایمی، نظام اسلامی مورد توافق و نحوۀ دستیابی به آن" که به مشوره و وضاحت بیشتر نیاز دارند، در نشست بعدی مطرح گردد.

اعلامیه گفته است که نشست بعدی به زودی برگزار می‌شود، اما محل نشست و زمان آن مشخص نشده است.

همچنان بر اساس اعلامیه، حمله بر منازل مسکونی، مکاتب، مساجد و شفاخانه‌ها که منجر به تلفات غیرنظامیان می‌شود و ویرانی تاسیسات عامه می‌شود، نکوهش کرده و دوجانب خواستار پیگرد عاملان چنین حملات شده است.

ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح افغانستان به صدای امریکا گفت که نشست تهران وارد دومین روز خود شده و گامی در کنار مذاکرات رسمی دو طرف است.

خانم انوری افزود: "این نشست برای اعتمادسازی و ایجاد زمینه برای نزدیکی دو طرف [هیات‌های مذاکره کننده افغانستان و طالبان] می‌باشد."

سخنگوی وزارت دولت در امور صلح افغانستان گفت که تسریع مذاکرات و به نتیجه رسیدن هرچه زودتر آن خواست مردم افغانستان است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجۀ ایالات متحده روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری با اشاره به نشست تهران گفت: "همواره گفته‌ایم که همسایگان افغانستان و کشورهای منطقه...از نفوذ شان با روشهای مثبت و سازنده که داعیۀ صلح را ترویج کند و از مردم افغانستان حمایت کند، استفاده کنند."

هیاتی به رهبری محمدیونس قانونی، معاون پیشین ریاست جمهوری افغانستان با شماری از اعضای گروه طالبان به رهبری شیر محمد عباس ستانکزی، معاون هیات مذاکره‌کنندۀ گروه طالبان روز چهارشنبه در تهران دیدار و گفتگو کردند.

افزون بر آقای قانونی، کریم خرم و ارشاد احمدی از افراد نزدیک به حامد کرزی، سلام رحیمی، مشاور رییس‌‌ جمهور محمد اشرف غنی و نمایندگان برخی احزاب سیاسی در این نشست حضور دارند.

XS
SM
MD
LG