لینک های دسترسی

Breaking News

هیات جمهوری افغانستان با نمایندگان طالبان در تهران دیدار کردند


هیاتی به رهبری محمد یونس قانونی، معاون پیشین ریاست جمهوری افغانستان با شماری از اعضایگروه طالبان به رهبری شیر محمد عباس ستانکزی، معاون هیات مذاکره‌کنندۀ گروه طالبان در تهران دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار که روز چهارشنبه هفتم جولای (۱۶ سرطان) صورت گرفت، جواد ظریف، وزیر خارجهٔ ایران نیز حضور داشت.

افزون بر آقای قانونی، کریم خرم و ارشاد احمدی از افراد نزدیک به حامد کرزی، سلام رحیمی، مشاور رییس‌‌ جمهور محمد اشرف غنی و نمایندگان برخی احزاب سیاسی در این نشست حضور داشتند.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، جواد ظریف در آغاز این نشست با تاکید بر پیامدهای نامطلوب ادامۀ جنگ و نیاز مبرم به مذاکرات بین‌الافغانی گفت: "امروز مردم و رهبران سیاسی افغانستان باید برای آینده کشورشان تصمیمات دشوار اتخاذ کنند."

وزیر خارجۀ ایران گفته است که کشورش آماده است تا از روند صلح و مذاکرات در افغانستان حمایت کند. او همچنین بر تعهد جمهوری اسلامی ایران جهت کمک به توسعه همه جانبه سیاسی، اقتصادی و اجتماعی افغانستان پس از برقراری صلح تاکید کرد.

در حدود دو سال گذشته، این چهارمین سفر هیات طالبان به تهران و دیدار با مقام‌های ایرانی در پیوند به صلح افغانستان است، اما این نخستین بار است که ایران نشست نمایندگان طالبان و سیاست‌گران افغان را میزبانی می‌کند.

وزارت امور خارجۀ افغانستان تا کنون در این مورد ابراز نظر نکرده است.

این در حالی است که روز گذشته یک هیات قطری به رهبری نمایندۀ ویژه این کشور برای افغانستان وارد کابل شد و در حال حاضر، مصروف دیدار با مقام‌های افغان است.

سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور افغانستان پس از دیدار با این مقام قطری گفته است: "خوشحالم که دولت قطر نیز بر این باور است که طالبان از راه جنگ و خشونت نمی‌توانند بر سرنوشت مردم افغانستان مسلط شوند و قضیه افغانستان راه حل نظامی ندارد."

وزارت خارجۀ افغانستان گفته است که مطلق بن ماجد القحطانی در دیدار با حنیف اتمر، یک بار دیگر از تعهد دولت قطر مبنی بر حمایت از روند صلح به مالکیت و رهبری افغان‌ها اطمینان داده است.

دو روز پیش نیز نمایندۀ ویژه سرمنشی سازمان ملل متحد در افغانستان در سفرش به قطر با هیات مذاکره‌کنندۀ گروه طالبان در مورد حمایت ملل متحد از صلح افغانستان دیدار و گفتگو کرد.

یوناما گفت: "مذاکرات صلح باید حقيقی و به عنوان، تنها راه پایان دادن به جنگ و امید بخشيدن به مردم افغانستان در اولویت قرار گیرد."

مذاکرات بین‌الافغانی از مدتی به این‌سو میان هیات‌های مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان در قطر متوقف شده است.

حکومت افغانستان طالبان را به "بهانه جویی" متهم کرده و همواره گفته است که این گروه به راه حل سیاسی اعتقاد ندارد، اما طالبان طرف مقابل را عامل عدم پیشرفت مذاکرات بین‌الافغانی در قطر عنوان کرده اند.

XS
SM
MD
LG