لینک های دسترسی

Breaking News

افغانستان به کمک بانک انکشاف آسیایی در پنج ماه ده شفاخانۀ جدید می‌سازد


بانک انکشاف آسیایی هزینۀ ساختن ده شفاخانۀ جدید تشخیص و تداوی کروناویروس مجهز با وسایل، تجهیزات و دوا را در افغانستان تامین می‌کند.

قراردادهای ساختن این ده شفاخانه میان وزارت صحت عامه، دفتر سازمان جهانی صحت در کابل، دفتر یونیسف و تصدی خانه‌سازی شرکت انکشاف ملی امضا شد.

ریاست جمهوری افغانستان ناوقت روز چهارشنبه دوم سپتمبر (۱۲ سنبله) در خبرنامه‌ای اعلام کرد که هدف از این قراردادها حمایت از تلاش‌های حکومت برای مبارزه با کووید۱۹، بلندبردن ظرفیت وقایه و تشخیص کروناویروس در افغانستان است.

نارندرا سنگرو، رییس بانک انکشاف آسیایی در افغانستان گفته است که این نهاد برای تطبیق موثر این قراردادها متعهد است. او گفت: "اعمار ۱۰ شفاخانه در پنج ماه کار دشوار است، اما با ظرفیت و همکاری‌های که وجود دارد، این شفاخانه‌ها ساخته خواهند شد".

افغانستان در حالی به ساخت ده شفاخانه کووید۱۹ اقدام کرده است که به گفتۀ وزارت صحت عامۀ این کشور، ثبت واقعات مثبت کروناویروس در این کشور رو به کاهش است؛ اما هنوز هم زیر کنترول قرار نگرفته است.

امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهور گفته است که موج اول کروناویروس به درستی مدیریت شد؛ اما شیوع موج دوم این ویروس هنوز هم یک تهدید است.

او افزود: "برای مبارزه با آن آماده هستیم و ظرفیت‌هایی که در حکومت وجود دارد، ما را در این زمینه به مشکل مواجه نخواهد ساخت".

بر اساس معلومات ارگ، قرار است که برعلاوۀ این ده شفاخانه، پنج شفاخانۀ دیگر کووید۱۹ نیز ساخته شود.

معصومه جعفری، معاون سخنگوی وزارت صحت عامۀ افغانستان به صدای امریکا گفت که در حال حاضر ۵۴ شفاخانۀ دولتی تشخیص و تداوی کووید۱۹ در ۳۴ ولایت افغانستان وجود دارد.

او افزود: "از این میان ۱۹ شفاخانه در کابل و دو شفاخانه در هرات است. اما در متباقی ولایات یک – یک مرکز وجود دارد".

به گفتۀ خانم جعفری، وزارت صحت تلاش دارد که ظرفیت تشخیص و تداوی کروناویروس در تمام شفاخانه‌های دولتی ایجاد شود.

سکتور خصوصی در بخش صحت نیز در امر مبارزه با کروناویروس کار می‌کند. بر بنیاد آمار وزارت صحت، شفاخانه‌های خصوصی حدود ۱۱۰۰۰فرد مشکوک به کروناویروس را آزمایش کرده است.

XS
SM
MD
LG