لینک های دسترسی

Breaking News

ادارۀ هوانوردی ملکی افغانستان اظهارات اخیر حکمتیار را رد کرد


ادارۀ هوانوردی ملکی افغانستان ادعای گلبدین حکمتیار مبنی بر نشست و برخواست طیاره‌های "بی‌‌نام و نشان" در میدان‌ هوایی کابل را رد کرده و آنرا بی‌اساس خواند.

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان روز جمعه ۲۲ جنوری (سوم دلو) با تاکید بر نشست و برخواست طیاره‌های "بی‌نام و نشان" در میدان هوایی کابل گفت: این (طیاره‌ها) در قاچاق دست دارند و امنیت آن از سوی نیروهای خاص تامین می‌شود و در هنگام نشست و بارگیری این طیاره‌ها از کارمندان امنیتی میدان هوایی خواسته می‌شود تا ساحه را ترک کنند."

ادارۀ هوانوری ملکی افغانستان در واکنش به این اظهارات آقای حکمتیار گفت که در حال حاضر، تمام پروازهای ملکی تابع اجازه قبلی از این اداره بوده و به آنان بر اساس مقررات بین المللی و قوانین داخلی اجازه پرواز داده می‌شود.

این اداره در اعلامیۀ نگاشته است: "هیچ طیارۀ بدون نام و نشان و کال ساین مشخص، مطابق مقررات بین المللی اجازه نشست و برخاست در میدان های هوایی ملکی کشور را بدست آورده نمی‌تواند."

در اعلامیۀ آمده که خدمات امنیت هوانوردی به شمول بررسی مسافر و محموله‌ها در میدان‌ هوایی کابل توسط یک شرکت قراردادی خارجی به پیش‌برده می‌شود و این شرکت کار خود را مطابق پلان تعریف شدۀ "سازمان ایکاو و انجمن آیاتا" به پیش می‌برد.

ادارۀ هوانوری ملکی افغانستان همچنان نوشته است: "همه ساله هزارها کیلوگرام طلا، مواد مخدر و اسعار خارجی در جریان تلاشی و بررسی بخش امنیت هوانوردی کشف و ضبط می‌گردد و به بخش‌های مربوطه تحویل داده می‌شود. میادین هوایی افغانستان سخت ترین تدابیر امنیتی و بررسی مسافر و کارگو را دارا بوده است."

بر اساس معلومات این اداره نظامیان افغان تنها مسوولیت نظارت از روند کاری و عملیاتی میدان هوایی کابل را داشته و آنان هیچ حق دخالت در امور امنیت هوانوردی را ندارند.

همچنان ادارۀ هوانوردی ملکی افغانستان از تمامی چهره‌های سیاسی این کشور خواسته که با توجه به جنبه‌های تخنیکی این موارد، قبل از اشاعه عمومی آن، موضوع را با این اداره شریک سازند تا به اعتماد عامه و نهادهای رسمی صدمه وارد نشود.

XS
SM
MD
LG