لینک های دسترسی

Breaking News

مشکلات ویزۀ دانشجویان افغان در هند به زودی حل می‌شود – مقام‌ها


عکس: آرشیف
عکس: آرشیف

سفارت افغانستان در دهلی‌ جدید می‌گوید که تلاش‌ها برای انتقال دانشجویان افغان به هند و حل مشکلات ویزه آنان برای از سرگیری دروس‌ شان در پوهنتون‌های آن کشور جریان دارد.

با مسلط شدن طالبان بر افغانستان و تحولات اخیر سیاسی در این کشور، ده‌ها دانشجوی افغان که برای رخصتی شان به افغانستان آماده بودند، در این کشور گیرمانده و با گذشت شش ماه تا کنون موفق نشده اند، تا برای ادامۀ دروس شان به هند برگردند.

این سفارت روز سه‌ شنبه اول مارچ (۱۰ حوت) با نشر اعلامیه‌ای گفته است که دولت هند تعهد کرده که مشکلات ویزۀ محصلین افغان را که در حال حاضر در افغانستان گیرمانده اند، در جریان دو ماه پیشرو حل کند.

در اعلامیه آمده است: "به تازگی دولت هند اطمینان داده است که در ظرف دوماه پیش‌‍‌‌رو مشکل ویزای آنعده از محصلین برحال کشور را که در داخل افغانستان گیرمانده اند و تا کنون درس‌های شان را از طریق انلاین تعقیب می‌کردند، حل نماید."

این سفارت همچنین افزوده است که با پوهنتون‌ها و نهادهای تحصیلی هند در تماس است که با دانشجویان گیرمانده در افغانستان که از دروس‌ شان پس مانده اند، همکاری کنند.

سفارت افغانستان در هند اضافه کرده است که این سفارت همچنین توانسته است که برای ۷۲۴ دانشجوی افغان که درس‌های شان را در مقاطع مختلف در هند ختم کرده بودند، برای دورۀ بعدی تحصیلی شان از حکومت آن کشور بورسیه بگیرد.

به گفتۀ این سفارت، آنان در حال حاضر، در بسیاری از پوهنتون‌های این کشور دروس‌ شان را شروع کرده اند. این سفارت تاکید کرده است که با پوهنتون‌ها و نهادهای تحصیلی هند در تماس است تا بتواند به شمار زیاد دیگر دانشجویان که در آن کشور به سر می‌برند، زمینۀ ادامۀ تحصیل شان را فراهم کند.

سفارت افغانستان در دهلی جدید هنوز هم زیر نام جمهوری اسلامی افغانستان فعالیت دارد و سفیر این کشور در هند نیز از کارمندان حکومت به رهبری محمد اشرف غنی، رییس جمهور پیشین افغانستان است.

این در حالی است که پیش از این‌ ده‌ها، دانشجوی افغان و شماری از کسانیکه تازه به بورسیه‌های شورای روابط فرهنگی هند (ICCR) راه یافته اند، در مقابل سفارت هند در کابل تظاهرات کرده و خواستار صدور ویزه شده بودند.

گفته می‌شود که امسال حدود ۲۰۰۰ دانشجوی افغان در پوهنتون‌های مختلف هند راه یافته اند، اما برخی آنان به گونۀ آنلاین به درس‌ها‌ی خود ادامه و شمار دیگر انتظار صدور ویزه آن کشور را می‌کشند.

با تسلط طالبان بر افغانستان، سفارت هند در کابل تمامی فعالیت‌های قونسلی خود را در این کشور به گونۀ موقف متوقف کرده که مشکلات زیادی را برای مردم به ویژه افغان‌‌ها به بار آورده است.

XS
SM
MD
LG