لینک های دسترسی

Breaking News

قرارداد برق وارداتی تاجیکستان به افغانستان برای یک سال دیگر تمدید شد


شرکت برق افغانستان می‌گوید که قرارداد برق وارداتی تاجیکستان به افغانستان تا پایان سال ۲۰۲۲ میلادی تمدید شد.

این شرکت روز دوشنبه ۲۷ دسمبر (ششم جدی) با نشر اعلامیه‌ای گفت که این قرارداد میان حافظ محمد امین، رییس اجرایی شرکت برق افغانستان و اسماعیل‌زاده، رییس شرکت برق تاجیک در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان امضا شد.

بر اساس معلومات شرکت برشنا، این قرارداد در جریان مذاکرات دو روزه از سوی مقام‌های طالبان و تاجیکستان به امضا رسیده و آنان همچنین چندین قرارداد دیگر را نیز که به دلیل تحولات اخیر در افغانستان به تعویق افتاده بود، امضا کرده اند.

شرکت برشنا گفته است که نمایندگان طالبان در دیدار با مقام‌های تاجکیستان دربارۀ پروژه‌های بزرگ انتقال انرژی، به شمول کاسا ۱۰۰۰ و ساخت لین ۵۰۰ کیلو ولت به افغانستان، نیز صحبت کرده اند.

در اعلامیه این شرکت آمده است: "هیات طالبان به کشور تاجیکستان وعده همکاری نمود و به منظور آغاز دوبارۀ پروژه‌های متوقف شده در قسمت تامین امنیت و سایر بخش‌ها اظهار آمادگی نمود."

افغانستان متکی به برق وارداتی از کشورها همسایۀ خود است و بر اساس آمار شرکت برق، افغانستان در حال حاضر، حدود ۱۶۰۰ میگاوات برق نیاز دارد که ۷۰ درصد آن را از اوزبیکستان، ترکمنستان، تاجیکستان و ایران وارد کرده و ۳۰ درصد دیگر از منابع داخلی تامین می‌شود.

این در حالی است که با مسلط شدن طالبان بر افغانستان گزارش‌هایی به نشر رسید که شرکت برق این کشور، میلیون‌ها دالر از بابت صرفیۀ برق وارداتی اوزبیکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ایران قرضدار است.

بر اساس این گزارش‌ها، همزمان با به قدرت رسیدن طالبان بر این کشور، برخی این کشورها گفته بودند که اگر شرکت برق افغانستان بدهی‌های خود را نپردازد، ممکن جریان برق وارداتی به افغانستان قطع شود.

XS
SM
MD
LG