لینک های دسترسی

Breaking News

تاکید وزیر صحت افغانستان بر 'قانونی‌شدن مواد مخدر'


وزیر صحت عامه افغانستان می‌گوید که شیوه‌های کنونی مبارزه با اعتیاد در ۱۵ سال گذشته نتیجۀ مطلوب نداشته و باید استفاده از مواد مخدر قانونی شود.

فیروزالدین فیروز که در شفاخانه ۱۰۰۰ بستر ابن‌سینا صحبت می‌کرد، گفت که آمار شمار معتادین از سال ۲۰۰۵ میلادی که ۵۰۰ هزار بود، با وجود تلاش‌های نهادهای مختلف در امر مبارزه با مواد مخدر و اعتیاد، اکنون این رقم به سه میلیون رسیده است.

آقای فیروز گفت: "من در کابینه افغانستان هم مطرح کرده ام، با بزرگان هم گفته ام، مخالفت کرده اند و باز هم از این منبر تاکید می‌کنم در صورتی که ما نتوانستیم با این پدیده مبارزه کنیم، بیایید این (مواد مخدر) را قانونی بسازیم که از طریق قانونی بودن آن جلوش را بگیریم".

وزیر صحت افغانستان در مراسم تجلیل از روز جهانی مبارزه با مواد مخدر گفت که باید تابلیت "میتدون" جاگزین تداوی کنونی شود؛ چون نسبت به مواد مخدر، به ویژه هیرویین، "به مراتب اضرارش" کمتر است.

آمار وزارت صحت افغانستان نشان می‌دهد که برای تداوی معتادین مواد مخدر، در سراسر این کشور ۱۰۷ مرکز تداوی وجود دارد.

همچنان وزارت صحت بر ایجاد سرپناه و فراهم آوری آب و غذا برای معتادین روی جاده‌ها تاکید کرد.

این در حالی است که روز گذشته مشرانو جرگه از شمار روزافزون معتادین در افغانستان به ویژه کابل اظهار نگرانی کرد.

وزارت داخله افغانستان گفته است که در شش ماه گذشته بیش از ۲۴۰۰ نفر در پیوند به فروش مواد مخدر در سراسر این کشور بازداشت شده و در عملیات‌ قوای امنیتی افغان ۷۴ مرکز تولید مواد مخدر از بین رفته است.

XS
SM
MD
LG