لینک های دسترسی

Breaking News

صلح افغانستان؛ محور بحث مقام‌های امریکایی و کشورهای آسیای میانه


مایک پمپیو، وزیر خارجۀ ایالات متحده و زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه امریکا در امور مصالحه افغانستان با مقام‌های کشورهای آسیای میانه از طریق کنفرانس ویدیویی بحث و گفتگو کرده اند.

وزارت خارجۀ امریکا با نشر اعلامیه‌ای گفته است که در این گفتگو که وزیران خارجۀ ازبیکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قزاقستان و قیرغیزستان حضور داشته اند، آنان در قالب گروه "C۵+۱" در بارۀ برقراری صلح در افغانستان، اتصال منطقه‌ای و تقویت تجارت میان این کشورها صحبت کرده اند.

همچنان زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحدۀ در امور مصالحۀ افغانستان روز چهارشنبه اول جولای (۱۱ سرطان)​ ​در رشته پیام‌های در صفحۀ تویترش از تلاش‌های کشورهای آسیای میانۀ در تامین صلح در افغانستان ستایش کرده و برقراری صلح و ثبات در این کشور را به نفع کشورهای منطقه دانسته است.

آقای خلیلزاد افزوده است: "ایالات متحده همکاری و کمک C۵ +۱ را ستایش می‌کند. ما نیاز خواهیم داشت که با آغاز مذاکرات بین الافغانی، مشترکاً برای ترویج و تشویق یک تفاهم سیاسی کار کنیم. کار برای هدف مشترک استقامت اقتصادی، اتصال منطقه‌‌ای و همبستگی حالا آغاز می‌شود."

آقای خلیلزاد همچنان افغانستان با ثبات را برای کشورهای آسیای میانه مهم خوانده و افزوده است: "یک آسیای میانۀ متشکل از دولت‌های بااقتدار و مستقل که مشترکاً با افغانستان برای اتصال با آسیای جنوبی کار کنند به نفع منطقه و ایالات متحده است".

آقای خلیلزاد که در ازبیکستان به سر می‌برد همچنان با محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصاحلۀ ملی این کشور از طریق کنفرانس ویدیویی صحبت کرده است.

شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان با نشر اعلامیه‌ای گفته است که در این صحبت، طرف‌ها روی کاهش خشونت، تکمیل روند تبادلۀ اسرا، آغاز مذاکرات بین‌الافغانی و حمایت منطقه‌ای از روند صلح این کشور بحث و گفتگو کرده اند.

در اعلامیه آمده است: "همه طرف‌ها در این صحبت بر کاهش خشونت برای حرکت به سوی مذاکرات صلح و دست‌یافتن به توافق به رهبری و مالکیت افغان‌ها تأکید کردند."

زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان دو روز پیش یک بار دیگر سفرهایش را به منظور جلب حمایت برای روند صلح افغانستان و تسهیل این روند، به منطقه آغاز کرد.

وزارت خارجۀ ایالات متحده روز یکشنبه ۲۸ جون (هشت سرطان) با نشر اعلامیه‌ای گفته بود که آقای خلیلزاد در این سفر به قطر، پاکستان و ازبیکستان خواهد رفت و برای برآورده شدن باقی تعهدات پیش از مذاکرات بین‌الافغانی، به ویژه "کاهش خشونت و رهایی به موقع زندانیان" خواهان جلب حمایت خواهد شد.

XS
SM
MD
LG