لینک های دسترسی

Breaking News

روند صلح افغانستان؛ خلیلزاد عازم دوحه، اسلام آباد و تاشکند شد


زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان به سلسلۀ سفرهایش به منظور جلب حمایت برای روند صلح افغانستان و تسهیل این روند، عازم منطقه شد.

وزارت خارجۀ ایالات متحده روز یکشنبه ۲۸ جون (هشت سرطان) با نشر اعلامیه‌ای گفته است که آقای خلیلزاد در این سفر به قطر، پاکستان و ازبیکستان خواهد رفت و برای برآورده شدن باقی تعهدات پیش از مذاکرات بین‌الافغانی، به ویژه "کاهش خشونت و رهایی به موقع زندانیان" خواهان جلب حمایت خواهد شد.

کاهش خشونت طالبان و رهایی ۵۰۰۰ زندانی طالب از زندان‌های حکومت افغانستان و رهایی ۱۰۰۰ زندانی دولت از قید طالبان، از شرایط اساسی توافقنامۀ صلح امریکا-طالبان است که در فبروری سال روان در شهر دوحه، پایتخت قطر میان نمایندگان دو طرف امضا شد.

بر بنیاد گزارش و آمار شورای امنیت ملی افغانستان، جنگجویان گروه طالبان در کم از کم سه هفتۀ اخیر صدها نظامی افغان را کشته و صدها نظامی دیگر را زخمی کرده اند. بر بنیاد آمار این شورا، ده‌ها غیرنظامی افغان نیز در سه هفتۀ گذشته در اثر حملات طالبان کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شده اند.

حکومت افغانستان تا کنون کم و بیش ۳۶۰۰ زندانی طالبان را رها کرده و طالبان نیز ادعا کرده اند که تا کنون ۵۰۰ منسوب قوای امنیتی و دفاعی افغان را رها کرده اند، اما در گذشته مقام‌های افغان بار بار گفته اند که تمام کسانی که از قید طالبان رها می‌شوند نظامی نبوده، بلکه غیرنظامیان نیز شامل آنان اند.

آدم بولر، رییس موسسۀ انکشاف مالی بین‌المللی ایالات متحده نیز در این سفر آقای خلیلزاد را همراهی می‌کند.

در اعلامیه با تاکید بر اینکه صلح افغانستان و رشد اقتصادی و اتصال منطقه‌ای با هم گره خورده اند و متقابلاً یکی دیگری را حمایت می‌کند، آمده است: "این هیات فرصت‌های سرمایه‌گذاری و مشارکت بر طیفی از سکتورها را بررسی خواهد کرد تا بهبود اقتصادی افغانستان را تسریع بخشیده و صلح و ثبات پایدار منطقه را تضمین کند.

وزارت خارجۀ ایالات متحده گفته است که آقای خلیلزاد و هیات همراهش در جریان این سفر از طریق کنفرانس ویدیویی با مقام‌های افغان نیز گفتگوهایی خواهند داشت.

XS
SM
MD
LG