لینک های دسترسی

Breaking News

مک ماستر: امریکا حمایت از طالبان را تحمل کرده نمی‌تواند


مک ماستر گفته است که برخورد پاکستان با هراس‌افگنان گزینشی بوده است

مشاور امنیت ملی حکومت ایالات متحده گفته است که رئیس جمهور دونالد ترمپ واضح می‌سازد که واشنگتن هیچ حمایتی از طالبان یا گروه های مرتبط آنان را تحمل کرده نمی‌تواند.

مشاور امنیت ملی ایالات متحده گفت که پاکستان در جنگ با طالبان قربانی های سنگینی متحمل شده است، اما به گفتۀ وی نبرد در مقابل طالبان را، به گونۀ سلیقوی به پیش برده است.

مک ماستر، در صحبت با تلویزیون ان بی سی گفت که آقای ترمپ برخی تصامیم مهم را در مورد افغانستان اتخاذ کرده است. او افزود که اکنون این تصامیم مهم، در چارچوب یک ستراتیژی منطقوی گنجانیده شود تا مفهوم بدهد.

جنرال مک ماستر گفت که می‌خواهیم شاهد تغییر در رویۀ جناح هایی در منطقه باشیم که شامل حامیان طالبان و کسانیست که به طالبان پایگاه و پناهگاه فراهم میسازد.

استقبال افغانستان

حکومت افغانستان با استقبال از اظهارات مشاور امنیت ملی ایالات متحده گفته است که این نکته باید در پالیسی جدید امریکا گنجانده شود.

جاوید فیصل، معاون سخنگوی ریاست اجرائیه افغانستان به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت "این اظهارات مشاور امنیت ملی امریکا مهم است، توقع داریم که امریکا در پالیسی جدید خود به این نکته توجه کند. حکومت افغانستان همین بحث را از گذشته داشته است".

وزارت دفاع افغانستان نیز تأکید کرد، تا زمانی که پاکستان از حمایت گروه‌های افراطی و هراس‌افگن دست بر ندارد، مشکل است که جنگ در افغانستان پایان یابد.

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان، گفت که تمام لانه‌های گروه‌های تندرو و دهشت‌افگن، مراکز آموزشی آنان و منابع تمویل شان در پاکستان است.

اظهارات تازۀ مشاور امنیت ملی امریکا، در حلقات سیاسی و نظامی نیز واکنش‌هایی را ایجاد کرده است.

امرالله صالح، رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان در صفحۀ تویترش نوشته است "پاکستان تنها با نصیحت تغییر را قبول نمی‌کند". آقای صالح تأکید کرده است که فشارهای مداوم بر پاکستان نیاز است.

پاکستان در برابر اظهارات تازۀ مک ماستر واکنشی نشان نداده است؛ اما نفیس زکریا، سخنگوی وزارت خارجۀ پاکستان در حدود دو هفته پیش، در پاسخ به گزارش وزارت خارجۀ امریکاگفته بود که کشورش بدون گذاشتن فرق، در ریشه کن کردن تروریستان عزم قاطع داشته و گام‌های قوی برداشته است.

وزارت خارجه امریکا گزارش داده بود که حکومت پاکستان در برابر شماری از این گروه‌ها به ویژه شبکۀ حقانی، طالبان افغان، لشکر طیبه و جیش محمد اقدام لازم نکرده است.

XS
SM
MD
LG