لینک های دسترسی

Breaking News

دو شرکت هندی کاسا ۱۰۰۰ را در افغانستان تطبیق خواهند کرد


قرار است این پروژه در سه سال آینده تکمیل شود

قرارداد لین انتقال برق کاسا ۱۰۰۰ با ارزش بیش از ۲۳۵ ملیون دالر میان شرکت برق افغانستان و شرکت‌های هندی KPTL و KEC امضا شد.

ریاست جمهوری افغانستان گفته است که تمام پول این پروژه به شکل کمک بلاعوض از سوی بانک جهانی پرداخته شده و کار عملی آن در اپریل ۲۰۱۸ آغاز و در طول سه سال به اکمال خواهد رسید.

پروژۀ کاسا ۱۰۰۰ یا لین انتقال برق ۵۰۰ کیلوولت از کشورهای آسیای میانه به پاکستان، به نقل از خبرنامۀ ارگ، در سه بخش در خاک افغانستان تطبیق خواهد شد.

پیش از این قرارداد، تمدید لین برق ۵۰۰ کیلووات شبرغان – دشت الوان به ارزش ۶۰ میلیون دالر از بودجۀ بانک انکشاف آسیایی با شرکت KEC هند عقد شده بود. همچنان، قرارداد تمدید لین برق ۲۲۰ کیلوولت شبرغان - اندخوی به شرکت KPTL هند داده شده بود.

منبع: پروژۀ برق کاسا ۱۰۰۰
منبع: پروژۀ برق کاسا ۱۰۰۰

پروژۀ لین برق کاسا ۱۰۰۰ در حدود ۷۶۵ کیلومتر طول دارد که به گفتۀ مقام‌های افغان ۵۶۳ کیلومتر آن از افغانستان می‌گذرد. این پروژه از ۶۰۰ قریه، ۲۳ ولسوالی و شش ولایت شمالی، شرقی و شمال شرقی افغانستان گذشته و به نقل از خبرنامۀ ارگ تاثیر مثبت بر زندگی ۱۵۲ هزار خانوادۀ افغان خواهد گذاشت.

در مراسم عقد قرارداد تمدید لین برق کاسا ۱۰۰۰ که در حضور رئیس جمهور محمد اشرف غنی و رئیس اجرائیه عبدالله عبدالله امضا شد، قرارداد ساختن سب استیشن ۵۰۰ کیلوولت ارغندی به ارزش ۳۲.۲ میلیون دالر از بودجۀ بانک انکشاف آسیایی میان شرکت برق افغانستان و شرکت مشترک هندی و افغانی Techno-RGM JV امضا شد.

کار عملی این سب ستیشن در جنوری ۲۰۱۸ آغاز شده و در جریان دو و نیم سال تکمیل خواهد شد. از این سب ستیشن چهار لین ۲۲۰ کیلوولت از کابل به ولایت‌های جنوبی، شرقی و جنوب شرقی امتداد خواهد یافت.

افغانستان و هند در این اواخر روابط تجارتی و اقتصادی خود را گسترش بخشده اند. رئیس جمهور و رئیس اجرائیۀ افغانستان نیز در سفرهای شان به هند، سرمایه گذاران آن کشور را به سرمایه گذاری در افغانستان ترغیب کرده بودند.

  • 16x9 Image

    نجیب الله احمدیار - واشنگتن

    نجیب الله احمدیار کار با رسانه ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در بخش دری صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه های رادیویی و تلویزیونی کار می کند. 

XS
SM
MD
LG