لینک های دسترسی

Breaking News

توقع افغانستان از حکومت جدید ایالات متحده امریکا


حکومت افغانستان می‌گوید که بر مبارزه مشترک علیه ترویزم و حمایت حکومت جدید ایالات متحدۀ امریکا از روند صلح این کشور باورمند است.

سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان روز یکشنبه هشتم نومبر (۱۸ عقرب) در صفحهٔ تویتراش به جو بایدن و کاملا هریس تبریک گفته و خواهان یاری رساندن حکومت جدید امریکا در حفظ دستاورد‌ها در این کشور شده است.

آقای دانش افزوده است: "مردم و دولت افغانستان در طول سال‌های گذشته دستاوردهای بزرگی در زمینه‌های چون حقوق بشر، حقوق زنان، آزادی بیان و برقراری عدالت و برابری داشته است که امیدواریم رهبری جدید ایالات متحده برای حفظ این دستاوردها و ارزش‌ها ما را یاری کند."

ریاست جمهوری افغانستان نیز می‌گوید که واشنگنن در ۱۹ سال گذشته، یکی از متحدان اصلی و استراتیژیک کابل بوده و بر تداوم این روابط میان دو کشور در آینده امیدوار است.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری این کشور گفت: "مشارکت ما با ایالات متحدۀ امریکا در امر مبارزه با تروریزم، برقراری صلح و ثبات در افغانستان، حفظ و تقویت ارزش‌های دموکراتیک، به ویژه گسترش حضور زنان در عرصه سیاست و اجتماع تداوم خواهند یافت."

رییس جمهور غنی نیز در صفحۀ تویترش، به جو بایدن به عنوان رییس جمهور جدید امریکا تبریک گفت و بر مشارکت دوامدار دو کشور در بخش‌های مختلف تاکید کرد.

در این حال، برخی از تحلیل‌گران افغان باور دارند که با روی کار آمدن حکومت جدید در امریکا، سیاست‌ این کشور در قبال افغانستان تغییر خواهد کرد.

سبحان مصباح، تحلیل مسایل سیاسی به صدای امریکا گفت که نیاز است تا درباره روند صلح و خروج قوای امریکایی از افغانستان تجدید نظر صورت گیرد.

آقای مصباح افزود: "پروسه صلح افغانستان از این که عادلانه، شفاف و ارادۀ سیاسی که ما را به یک صلح دوامدار در افغانستان برساند نبود. لازم است که در این رابطه تغییر به وجود بیاید. از طرف دیگر تصمیم خروج نیروهای امریکا از افغانستان ... به تجدید نظر ضرورت دارد."

حکومت افغانستان در حالی خواهان پشتیبانی حکومت جدید امریکا از روند صلح در این کشور است که مذاکرات بین‌الافغانی به تاریخ ۱۲ سپتمبر (۲۲ سنبله) به گونۀ رسمی در دوحه، پایتخت قطر آغاز شد و این گفتگوها به دلیل اختلاف‌ها در ترتیب اصول مذاکرات تا اکنون پیشرفتی نداشته است.

XS
SM
MD
LG