لینک های دسترسی

Breaking News

استقبال کابل از موقف ناتو در قبال صلح و حضور آن پیمان در افغانستان


وزارت خارجۀ افغانستان از موقف ناتو در مورد صلح افغانستان و خروج آن پیمان بر اساس شرایط از این کشور استقبال کرد.

ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی ناتو به تاریخ ۱۵ فبروری پیش از نشست وزیران دفاع این پیمان گفت، در حالی که هیچ یک از متحدین این پیمان نمی‌خواهند بیش از ضرورت در افغانستان باقی بمانند، اما این کشور را پیش از وقت مناسب ترک نخواهند کرد.

همچنان منشی عمومی ناتو بر کاهش خشونت طالبان، نیت خوب برای صلح و قطع روابط آن گروه با شبکه‌های تروریستی بین‌المللی تاکید کرده است.

نشست وزیران دفاع ناتو امروز چهارشنبه ۱۷ فبروری (۲۹ دلو) آغاز می‌شود و روز پنجشنبه ۱۸ فبروری وضعیت افغانستان را ارزیابی خواهد کرد.

وزارت خارجۀ افغانستان امروز با نشر اعلامیه‌ای گفت: "افغانستان از موقف ناتو در رابطه به روند جاری صلح و حضور آن سازمان بر اساس شرایط در افغانستان استقبال می‌کند. ما یک بار دیگر تاکید می‌کنیم که حضور بر اساس شرایط، برای موفقیت روند صلح، حفظ دستاوردهای دشوار دموكراسی و حقوق بشر طی دو دهۀ گذشته و پاسداری از فداكاری‌های مشترک ما در افغانستان ضروری است."

پیش از این، فاطمه مورچل، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان نیز گفته بود که دولت افغانستان از نشست وزرای دفاع سازمان ناتو انتظار دارد که حمایت و تعهد خویش را در راستای آموزش، مشوره‌دهی و کمک به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان ادامه دهند.

وزارت خارجۀ افغانستان گفته است که این کشور به شمول رهایی هزاران زندانی طالبان، تعهدا‌ت‌اش را در قبال صلح عملی کرده است، در حالی که طالبان به تعهدات شان عمل نکرده اند.

در اعلامیه این وزارت آمده است که طالبان نه خشونت‌ها را کاهش داده و نه هم با گروه‌های تروریستی بین‌المللی روابط خود را قطع کرده است.

در اعلامیه آمده است که طالبان در راستای گفتگوهای صلح نیت خوب ندارند و برای جلوگیری از برگشت جنگجویان رهاشدۀ آن گروه از بند حکومت به میدان‌های جنگ نیز ناکام مانده اند.

XS
SM
MD
LG