لینک های دسترسی

Breaking News

احمد مسعود طالبان را به ارتکاب 'جرایم جنگی و بشری' متهم کرد


احمد مسعود، رهبر "جبهۀ مقاومت ملی افغانستان"، طالبان را به ارتکاب جرایم جنگی و بشری در این کشور متهم کرده و بر ادامۀ مبارزه علیه این گروه تاکید کرده است.

آقای مسعود روز سه‌شنبه ۱۲ اکتوبر (۲۰ میزان) با نشر اعلامیه‌ای از "مقاومت و ایستادگی مردم در برابر تهاجم، ترور، جنگ، جهالت، ظلم و اشغال" استقبال کرده است.

احمد مسعود گروه طالبان را به ارتکاب "جرایم و جنایات، کشتار ظالمانۀ غیرنظامیان و منسوبین نظامی، سرکوب‌گری و اعدام‌های صحرایی" متهم کرده و گفته است این گروه تلاش دارد تا صدای "حق‌طالبانه و آزادی‌خواهانۀ ما را خاموش سازند."

آقای مسعود ادعا کرده است که گروه طالبان در ولایت پنجشیر دست به کشتار عام زده است.

گروه طالبان تا کنون در مورد این اظهارات احمد مسعود چیزی نگفته است. اما پیش از این اتهامات در رابطه به کشتن منسوبین پیشین دولتی، تلاشی خانه به خانه و غصب و چپاول دارای‌های مردم را رد کرده بود.

آقای مسعود همچنین از سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی خواسته است تا اقدامات فوری را برای رسیدگی به "وضع رقت‌بار بشری و حفظ حقوق انسانی در این کشور روی دست گیرند.

رهبر "جبهۀ مقاومت ملی افغانستان" همچنین از موضع‌گیری جامعه جهانی در قبال رسمیت‌‌ندادن به حکومت طالبان استقبال کرده و بر"سیاست عدم شناخت" حکومت این گروه از سوی کشورهای جهان تاکید کرده است.

احمد مسعود گفته است که در حال حاضر، افغانستان نیازمند ایجاد یک دولت واقعی فراگیر و برخواسته از ارادۀ مردم و متشکل از اقوام متنوع است تا از حقوق اساسی مردمان این کشور نمایندگی کند.

پنجشیر آخرین ولایت افغانستان بود که طالبان برای تصرف آن با نیروهای جبهۀ مقاومت ملی درگیر جنگ شدند و هنوز هم گفته می‌شود که نیروهای جبهۀ مقاومت ملی در بخش‌هایی از این ولایت مستقر اند.

در جریان جنگ پنجشیر گزارش‌هایی نیز وجود داشت که گویا طیاره‌های پاکستانی مواضع جنگجویان مقاومت را هدف حملات قرار داده است. اما گروه طالبان و پاکستان این گزارش‌ها را رد کرده اند.

پس از آنکه گروه طالبان به تاریخ ششم سپتمبر (۱۵ سنبله) اعلام کرد که ولایت پنجشیر را تصرف کرده است، احمد مسعود، رهبر جبههٔ مقاومت از تمامی‌ افغان‌ها خواست تا در مقابل این گروه "قیام ملی" کنند.

آقای مسعود از تمام افغان‌ها خواسته بود تا به هر نوع ممکن برای نجات وطن شان به پا برخیزند و قیام و مقاومت کنند.

بر اساس گزارش نشریۀ "انترسپت" به نقل از یک مقام ارشد استخباراتی امریکا، یک مشاور وزارت دفاع امریکا و دو مقام ارشد پیشین حکومت افغانستان، به دنبال تصرف کامل ولایت پنجشیر توسط طالبان به تاریخ ششم سپتمبر، احمد مسعود به تاجیکستان فرار کرد.

اما آقای مسعود نگفته است که فعلاً در کجا به سر می‌برد.

XS
SM
MD
LG