لینک های دسترسی

Breaking News

بازداشت رییس صحت‌ عامۀ بامیان به اتهام اختلاس


مولوی عتیق‌الله عتیق، معاون مالی و اداری ولایت بامیان گفته است که رییس صحت ‌عامۀ آن ولایت به اتهام سو استفاده از صلاحیت و اختلاس بازداشت شده است.

آقای عتیق روز پنجشنبه ۱۷ دسمبر (۲۷ قوس) به صدای امریکا گفت که سید علی‌ آقا ایوب ناصری، رییس صحت عامۀ بامیان عصر چهارشنبه از سوی کارمندان امنیت ملی بازداشت شد.

برخی از فعالان مدنی و باشندگان بامیان با انتقاد از عملکرد نهادهایی که در بخش مبارزه با فساد مسوول اند، می‌گویند که دوسیه‌های مقام‌های متهم به فساد رسیدگی نشده است.

اسماعیل ذکی، رییس دفتر شبکۀ جامعۀ مدنی در زون مرکزی افغانستان به صدای امریکا گفت: "نمونه‌اش دوسیۀ رییس معارف را داشتیم که بسیار زود رها شد و دوسیۀ رییس زراعت هیچ به نهادهای عدلی و قضایی نرفت، ابهامات و نگرانی ما این است که رییس صحت‌ عامه به عنوان یک نهاد ناکارا و فاسد به صورت جدی بررسی شود و توقع داریم که در این زمینه عدالت تأمین شود".

عبدالحمید عترت، سارنوال فساد اداری سارنوالی استیناف ولایت بامیان به صدای امریکا گفت که هنوز دوسیۀ رییس صحت عامۀ این ولایت به این اداره نرسیده است.

اما آقای عترت افزود که هم اکنون طی مراحل عدلی دوسیه‌های فساد اداری ریاست‌های زراعت، آمریت شهدا و معلولین، آمریت معارف ولسوالی یکه ولنگ، ریاست معارف بامیان و چندین دوسیۀ دیگر اختلاس این نهادها جریان دارد.

او گفت: "سارنوالی استیناف ولایت بامیان از هر گونه سعی و تلاش در زمینۀ رسیدگی به دوسیه‌های فساد اداری دریغ نمی‌ورزد تا مجرمین فساد اداری طبق قانون به پنجۀ قانون سپرده شود".

با این وجود فعالان مدنی بامیان، مداخله افراد زورمند و موجودیت فساد در نهادهای عدلی و قضایی را در راستای مبارزه با فساد اداری و بازداشت متهمان این دوسیه‌ها از چالش‌های بزرگ یاد می‌کنند.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG