لینک های دسترسی

Breaking News

عبدالله: شرط ‌گذاشتن برای مذاکرات صلح بیانگر عدم تعهد است


پس از آن که محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان بر برقراری آتش‌بس در مذاکرات صلح تاکید کرد، عبدالله عبدالله رییس اجراییه حکومت افغانستان می‌گوید که شرط گذاشتن به معنی عدم تعهد به صلح است.

عبدالله عبدالله روز دوشنبه سوم فبروی (۱۴ دلو) در نشست شورای وزیران گفت که برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی هیچ شرطی ندارد و در این مورد با زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحده در امور مصالحه افغانستان به گونۀ مفصل صحبت کرده است.

اما او گفت که در جریان مذاکرات مطالبات و خواست‌های مردم را دنبال خواهد کرد.

آقای عبدالله افزود: "من بار دیگر اعلام می‌کنم که برای شروع مذاکره شرط نداریم، اما در جریان مذاکرات، یک هیات همه شمول که نمایندگی از خواست‌های اکثریت مردم افغانستان می‌کند، شرط و شرایط خود را می‌داشته باشند."

آقای عبدالله همچنان افزود که در آغاز مذاکرات بین‌الافغانی شرط گذاشتن به معنی "تعلل و عدم تعهد فراراه روند گفتگوهای صلح و رسیدن به خواست‌های مردم افغانستان است".

پیش از این ریاست جمهوری افغانستان گفته بود که طرح کاهش خشونت‌ها در افغانستان جنبه عملی ندارد و باید آتش‌بس برقرار شود.

ارگ هشدار داده است که بدون توافق طالبان به آتش‌بس، گفتگوها و تلاش‌ها برای صلح بی‌نتیجه خواهد بود.

در همین حال، زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحدۀ در دیدارهای اخیرش با مقام‌ها و سیاسیون افغان گفته است که روی ایجاد یک تیم مذاکره‌کنندۀ جامع و همه شمول تمرکز کنند و برای گفتگوهای بین‌الافغانی آمادگی بگیرند.

سفارت امریکا در کابل ناوقت روز یکشنبه (دوم فبروری) با نشر اعلامیه‌ای از پایان دیدارهای آقای خلیلزاد با مقام‌های افغان در کابل خبر داده و از او نقل کرده که گفته است: "تلاش‌های امریکا برای کاهش خشونت‌ها در افغانستان و همچنان توافق میان ایالات متحده با طالبان، زمینه را برای گفتگوهای بین‌الافغانی و ایجاد ثبات در افغانستان هموار خواهد کرد".

این در حالی است که طالبان پیش از این ایالات متحده را به "ضیاع وقت" متهم کرده و گفته بودند که زلمی خلیلزداد، نمایندۀ ویژه ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان هنوز هم از جانب حکومت افغانستان خواهان تضمین های بیشتر شده است.

XS
SM
MD
LG