لینک های دسترسی

Breaking News

ترمپ: فرصت توافق صلح میان امریکا و طالبان وجود دارد


همزمان با نزدیک‌ شدن امضای توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان، دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده گفته است که واشنگتن راه گفتگو را انتخاب کرده است چون وی نمی‌خواهد میلیون‌ها نفر را در افغانستان بکشد.

آقای ترمپ روز سه شنبه ۱۸ فبروری (۲۹ دلو) به خبرنگاران گفت که فرصت برای یک توافق با طالبان برای پایان جنگ در افغانستان وجود دارد.

رییس جمهور امریکا افزود: "ما از مدتی به این‌سو با طالبان در حال گفتگو استیم، می‌بینیم که چه اتفاق خواهد افتاد؛ اما این فرصتی است برای توافق."

پیش از این رییس اجراییه افغانستان اعلام کرده بود که توافقنامه صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان در قطر نهایی شده و قرار است در روزهای نزدیک امضا شود.

دونالد ترمپ تاکید کرده است که می‌تواند از راه نظامی نیز به جنگ افغانستان پایان دهد.

او گفت: "از ۱۹سال به این‌سو در جنگ افغانستان، قرار داریم... به آسانی و سرعت می‌توانم این جنگ را برنده شوم، اگر بخواهم که میلیون‌‌ها نفر را بکشم؛ اما من میلی به این کار ندارم".

'امضای توافقنامه صلح به مذاکرات مستقیم بی‌انجامد'

سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری می‌گوید که حکومت و مردم افغانستان از پیشرفت‌های اخیر صلح امریکا با طالبان استقبال می‌کنند؛ اما امیدوار است که امضای توافقنامه صلح زمینۀ گفتگوهای مستقیم را فراهم کند.

آقای دانش در نشستی که در کابل سخنرانی می‌کرد بر همه‌شمول بودن هیات گفتگوکنندۀ صلح تاکید کرد و افزود که باید روند گفتگوهای صلح "بین‌الافغانی" توسط دولت افغانستان رهبری شود.

آقای دانش افزود: "اگر گروه طالبان رابطه‌های خود را با سایر گروه‌های تروریستی حفظ کنند و اگر آتش‌بس هم صورت بگیرد به صلح نمی‌رسیم."

معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان بر کاهش خشونت‌ها تاکید کرد و گفت که امیدوار است این کار منجر به تامین آتش‌بس دایمی در این کشور شود.

این در حالی است که زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحدۀ امریکا در امور مصالحه افغانستان پس از دیدار با مقام‌های پاکستانی وارد کابل شده و احتمال دارد که با مقام‌های افغان در پیوند به گفتگوهای صلح امریکا و طالبان بحث و گفتگو کند.

XS
SM
MD
LG