لینک های دسترسی

Breaking News

سفر عبدالله به اسلام‌آباد؛ 'صلح در افغانستان به معنای ثبات در پاکستان است'


عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان که امروز به پاکستان رسید گفته است که امیدوار است فصل تازه روابط میان کابل و اسلام‌‎آباد آغاز شود.

آقای عبدالله صبح دوشنبه ۲۸ سپتمبر (هفتم میزان) در راس یک هیت بلندپایه دولتی وارد اسلام‌آباد پایتخت پاکستان شد و قرار است با مقام‌های ارشد آن کشور ببیند.

شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان به نقل آقای عبدالله نگاشته است: "صلح و ثبات در افغانستان به معنای صلح و ثبات در پاکستان و در منطقه می‌باشد و زمینهٔ همکاری‌های منطقه‌ای و رشد و توسعهٔ اقتصادی را فراهم می‌سازد".

قرار است آقای عبدالله در این سفر سه روزه، رییس‌ جمهور، صدراعظم، لوی درستیز قوای مسلح و برخی از مقامات ارشد دیگر پاکستانی دیدار کند.

سفر آقای عبدالله در حالی به پاکستان صورت می‌گرد که به تازگی عمران خان، صدر اعظم پاکستان ابراز خوشبینی کرده که مذاکرات میان هیات مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان سبب پایان جنگ در افغانستان خواهد شد.

ابراز نظر صدر اعظم پاکستان در مورد مذاکرات صلح افغانستان، روز شنبه ۲۶ سپتمبر (پنجم میزان) در روزنامۀ واشنگتن پست نشر شد. به باور عمران خان مذاکرات دشوار خواهد بود و گاهی هم شاید با بن‌بست مواجه شود، اما وی به طرف‌های مذاکره کننده توصیه کرده است که از حوصله مندی و شکیبایی کار گیرند.

مذاکرات صلح میان هیات جمهوری اسلامی افغانستان و نمایندگان گروه طالبان به تاریخ ۱۲ سپتمبر (۲۲ سنبله) در دوحه آغاز شد و در بیش از دو هفتۀ گذشته گروه‌های تماس دو طرف سرگرم چانه‌زنی روی طرزالعمل مذاکرات اند که تا کنون به نتایج ملموسی دست نیافته اند.

XS
SM
MD
LG