لینک های دسترسی

Breaking News

افغانستان خواستار همکاری‌های بیشتر استونیا شد


محمداشرف غنی رییس جمهور افغانستان و کرستی کالیولاید، رییس جمهور استونیا عصر روز چهارشنبه در ارگ بر گسترش روابط دو کشور تاکید کردند.

تصمیم خروج نیروهای ایالات متحدۀ امریکا از افغانستان و آغاز فصل جدید مناسبات میان افغانستان و جامعه جهانی و سازمان ناتو از دیگر آجندای گفتگوی دو جانب بوده است.

بر بنیاد معلومات ارگ، محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان گفته است: "در فصل جدید روابط، ما خواهان همکاری بیشتر استونیا با افغانستان در بخش‌های مختلف به ویژه دیجیتل‌سازی که قبلاً آغاز شده، می‌باشیم."

رییس جمهور استونیا اطمینان داده است که روابط میان تالین و کابل همچنان مستحکم باقی خواهد ماند.

همچنان خانم کالیولاید و محمد حنیف اتمر، وزیر خارجۀ افغانستان، در مورد چگونگی موفقیت روند صلح و ادامهٔ همکاری‌های سیاسی،‌ اقتصادی و امنیتی، به‌ویژه پس از خروج نیروهای ناتو از افغانستان، تبادل نظر کرده اند.

رییس جمهور استونیا در این دیدار گفته است که کشورش در بخش‌های مختلف با افغانستان به همکاری ادامه خواهد داد، اما تاکید کرده است.

وزیر خارجۀ افغانستان تاکید کرده است که استونیا به عنوان عضو غیردایمی شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌تواند در تطبیق قطعنامۀ ۲۵۱۳ این شورا نقش موثر داشته باشد.

آقای اتمر تطبیق این قطعنامه را برای تامین آتش‌بس، موفقیت مذاکرات صلح، قطع رابطۀ طالبان با گروه‌های دهشت‌افگن و حفظ دستاوردها در افغانستان حیاتی خوانده است.

استونیا یکی از کشورهای عضو ناتو است که از سال ۲۰۰۳ به این طرف در افغانستان حضور داشته است. در حال حاضر این کشور ۴۵ سرباز در چوکات ماموریت حمایت قاطع در افغانستان دارد.

XS
SM
MD
LG