لینک های دسترسی

Breaking News

خروج امریکا از افغانستان؛ 'هنوز جزییات کار نهایی نشده'


چند روز پس از اعلام برنامهٔ خروج سربازان امریکایی از افغانستان، خبرنگار بخش امنیت ملی صدای امریکا گزارش کرده است که مسوولان اردوی امریکا هنوز جزییات چگونگی خروج قوا از افغانستان را نهایی نکرده اند.

هم اکنون بین ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ سرباز امریکایی در افغانستان حضور دارند و بر اساس برنامه‌ای که جو بایدن، رییس جمهور امریکا اعلام کرد، تا ۱۱سپتمبر امسال تمام این سربازان باید به امریکا باز گردند.

با این حال، جف سلدن، خبرنگار بخش امنیت ملی صدای امریکا می‌گوید که مقامات وزارت دفاع هنوز در مورد جزییات این برنامه توضیحاتی نداده اند.

مقامات هم‌چنین از احتمال اعزام موقتی سربازان بیشتر به افغانستان، برای تسهیل خروج نیروهای امریکایی از این کشور حرف زده اند.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع امریکا در مورد احتمال اعزام سربازان بیشتر به افغانستان گفت: "با نزدیک شدن زمان خروج، جزییات بیشتری بدست خواهیم آورد، اما این موضوع کاملاً غیرممکن نیست."

آقای کربی افزود: "هنوز کاملاً نمی‌دانیم، اما به نظرم منطقی است که در زمینهٔ لوژستیک و مسایل فنی به کمک نیاز خواهیم داشت. شاید برای حفاظت سربازان نیز به نیروی بیشتری نیاز باشد."

براساس برنامهٔ آقای بایدن، روند خروج سربازان امریکایی از افغانستان قرار است از اول ماه می آغاز شود. علاوه بر سربازان امریکایی، حدود ۷۰۰۰ سرباز ناتو نیز تا تاریخ ۱۱ سپمتبر افغانستان را ترک خواهند کرد.

طالبان به تاخیر خروج سربازان امریکایی واکنش نشان داده و تهدید کرده اند که خشونت‌ها را در افغانستان بیشتر خواهند کرد.

براساس توافقی که میان امریکا و طالبان در دوحه امضا شد، باید تمام سربازان امریکایی در تاریخ اول ماه می افغانستان را ترک می‌کردند.

وزارت دفاع امریکا اما در واکنش به تهدید طالبان گفته که اگر حمله‌ای به سربازان امریکایی صورت بگیرد، این نیروها جواب قاطع خواهند داد.

سخنگوی پنتاگون گفت: "ما تهدیدهای‌شان را دیده ایم و سهل‌انگاری خواهد بود اگر آن را جدی نگیریم. ولی برای طالبان هم مهم است که حرف‌های رییس جمهور و وزیر دفاع را جدی بگیرند. هر دو گفته اند که هر گونه حمله به سربازان امریکایی در آستانهٔ خروج، با واکنش شدیدی روبرو خواهد شد."

آقای کربی هم‌چنین تاکید کرد که خروج سربازان امریکایی از افغانستان، به معنای قطع حمایت از این کشور نیست.

دولت امریکا تعهد کرده که حقوق نیروهای امنیتی افغانستان را کماکان بپردازد و به حمایت مالی از نیروهای هوایی این کشور ادامه بدهد.

XS
SM
MD
LG