لینک های دسترسی

Breaking News

خروج مصوون قوا از افغانستان؛ 'امریکا ممکن قابلیت‌هایش را بیشتر کند'


وزارت دفاع ایالات متحده از احتمال افزایش قابلیت‌هایش به هدف خروج مصوون نیروهای امریکایی از افغانستان خبر داده و هشدار می‌دهد که هرگونه حمله تروریستی در این جریان، با پاسخ جدی آنان مواجه خواهد شد.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع این کشور ناوقت روز جمعه ۱۶ اپریل (۲۷ حمل) به خبرنگاران گفت که از تهدیدات طالبان در رابطه به خروج نظامیان این کشور از افغانستان آگاه اند.

آقای کربی افزود: "ما تهدیدات آنان (طالبان) را شاهد استیم و بی‌پروایی خواهد بود که این تهدیدات را جدی نگیریم. برای طالبان نیز بی‌پروایی خواهد بود که اگر هشدار رییس جمهور جو بایدن و لوید آستن، وزیر دفاع را جدی نگیرند - هر دو واضح ساخته اند که هرگونه حمله بر روند خروج نظامیان ما یا همکاران و متحدان ما ...با پاسخ قوی مواجه خواهد شد."

آقای کربی گفت که خارج از امکان نیست که برای مدت کوتاه قابلیت‌های بیشتر را در افغانستان فراهم کنند تا "برنامه خروج به گونۀ امن، منظم و آگاهانه انجام شود".

این مقام پنتاگون افزود: "وزارت دفاع ممکن به گونۀ موقت به حمایت لوژستیک، انجنیری و توانایی‌های محفاظت از برخی نیروها نیاز داشته باشد."

سخنگوی وزارت دفاع امریکا تاکید کرد که در حال حاضر نیروهای امنیتی به ویژه نیروهای هوایی افغان توان دفاع از مردم شان را دارند. او ابراز امیدواری کرد که قابلیت‌های قوای هوایی این کشور نسبت به هر زمان دیگر بیشتر شده باشد.

بر اساس تصمیم رییس جمهور بایدن، روند خروج نیروهای امریکایی به تاریخ اول ماه می آغاز شده و پیش از ۱۱ سپتمبر تکمیل خواهد شد. ناتو نیز اعلام کرده است که روند خروج نیروهای خود را به تاریخ اول ماه می از این کشور آغاز می‌کند.

هم‌اکنون ۲۵۰۰ سرباز امریکایی در افغانستان مستقر است. علاوه بر این، هفت هزار سرباز کشورهای عضو ناتو نیز در افغانستان حضور دارند.

پیش از این طالبان با نشر اعلامیه‌ای گفته اند که تاخیر چندین ماههٔ خروج نیروهای امریکایی از افغانستان نقض واضح توافقنامهٔ دوحه بوده و خلاف تعهدات آن است. آنان همچنان گفته اند که این امر عواقبی را در قبال خواهد داشت که مسوول آن ایالات متحده خواهد بود.

این در حالی است که پیش از این جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده پس از اعلام تاریخ خروج نیروهای امریکایی از افغانستان به گروه طالبان هشدار داد که در این جریان در فکر انجام حملات بر این نیروها نباشد در غیر آن با پاسخ جدی مواجه خواهند شد.

XS
SM
MD
LG