لینک های دسترسی

Breaking News

کمیتۀ جهانی صلیب سرخ حضورش را در افغانستان محدود می‌سازد


کارمندان صلیب سرخ در افغانستان چندین بار آماج حملات قرار گرفتند

کمیتۀ جهانی صلیب سرخ در افغانستان اعلام کرد که پس از حمله بر کارمندان این اداره، تصمیم گرفته اند که حضور شان را در این کشور کاهش دهند.

مونیکا زینارلی، رئیس این کمیته در افغانستان، در نشست خبری گفت که در نُه ماه گذشته سه بار حملاتی بر کارمندان این اداره انجام شده که این کمیته و فعالیت‌های شان را متأثر ساخته است.

خانم زینارلی گفت، آنان پس از مشوره با دفتر مرکزی شان، به این نتیجه رسیده اند که حضور شان را در افغانستان محدود و کم سازند.

او افزود "ما به این تصمیم رسیدیم که راهی دیگر نداریم؛ به جز این که در افغانستان به ویژه شمال، حضور و فعالیت‌های خود را کم کنیم. از حالا تا پایان سال، دفترهای ما در کندز و میمنه مسدود خواهد شد و دفتر مرکزی ما در مزارشریف بسیار محدود می‌گردد. ممکن که مرکز اورتوپیدی ما در مزارشریف به زودی باز گردد، ما روی این غور می‌کنیم که مرکز خود را به یک شریک متعهد بسپاریم".

رئیس کمیتۀ جهانی صلیب سرخ در افغانستان گفت که آنان این کشور را ترک نمی‌کنند؛ بلکه تلاش دارند که تهدیدات کاهش یابد و به صورت بهتر با قربانیان جنگ کمک کنند.

به گفتۀ وی، کمیتۀ جهانی صلیب سرخ، روی فعالیت‌هایش در سایر نقاط افغانستان نیز غور می‌کند و تلاش دارد با شیوه‌ای خدمات بشری را ارائه کنند که به زندگی کارمندان شان آسیب نرسد.

کمیتۀ جهانی صلیب سرخ در افغانستان، در حالی به کاهش فعالیت‌هایش تصمیم گرفته است که در دسامبر سال گذشته یک کارمند این اداره به مدت چهار هفته ربوده شد.

پس از آن در ماه فبروری امسال، مخالفان مسلح دولت بر کاروان کارمندان صلیب سرخ در جوزجان حمله کردند که شش کارمند این اداره کشته شدند و دو تن دیگر اختطاف و پس از دو ماه رها گردیدند.

در آخرین مورد، یک فزیوتراپیست خارجی صلیب سرخ در مرکز اورتوپیدی شهر مزارشریف از سوی یک بیمار با ضرب گلوله به قتل رسید.

خانم زینارلی، اما تأکید کرد که تصمیم آنان وابسته به مصؤونیت جانی کارمندان این اداره است و هرگاه در افغانستان امنیت بهبود یابد، به فعالیت‌های شان ادامه خواهند داد.

کمیتۀ جهانی صلیب سرخ در افغانستان ۱۸۰۰ کارمند دارد که از میان ۱۲۰ تن شان شهروندان خارجی اند. به گفتۀ رئیس این اداره، با کاهش فعالیت‌های شان در افغانستان، شمار کارمندان افغان و خارجی شان نیز کم خواهد شد.

XS
SM
MD
LG