لینک های دسترسی

Breaking News

واکنش کمیسیون به تظاهرات؛ قبل از بررسی، آرا را نمی‌توان باطل کرد


کمیسیون مستقل انتخابات، در واکنش به تظاهرات تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله، گفته است که پیش از اتمام تفتیش و بازشماری، این کمیسیون نمی‌تواند آرا را باطل کند.

یکی از خواست‌های اساسی معترضان، باطل‌ساختن ۳۰۰هزار رایی است که از دید برخی ستادها به ویژه تیم عبدالله عبداللهُ جعلی و غیربایومتریک است.

علی افتخاری، یکی از سخنگویان کمیسیون انتخابات روز شنبه ۳۰ نومبر (۹ قوس) به صدای امریکا گفت که اسناد مکمل ۳۰۰هزار رای موجود است و در مواردی که بر اساس تشخیص کمیسیون شک و گمانی وجود داشته به تفتیش و بازشماری رفته است.

او افزود: "در هیچ جای قانون نیست که ما پیش از تفتیش و بازشماری، به اساس خواست یک مجموعه بیاییم یک رقم از آرای قابل ملاحظه را که مردم با هزاران خطر و مشکل رفتند از حق رای خود استفاده کردند، آن را باطل بسازیم. بعد از اینکه تفتیش و بازشماری تکمیل شد، سرنوشت این آرا نیز روشن خواهد شد".

اما هواداران ستاد انتخاباتی ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله، روز گذشته در قطعنامه‌ای گفته است که کمیسیون مستقل انتخابات باید به مسیر قانون، طرزالعمل‌ها و لوایح انتخاباتی برگشته و به جای تمکین به خواست‌های یک تیم انتخاباتی صدای مردم افغانستان را بشنود.

ستاد انتخاباتی ثبات و همگرایی افزوده است: "کمیسیون انتخابات باید فوراً ۳۰۰ هزار رای غیربایومتریک و جعلی را از دور خارج سازد و استقلالیت و بی‌طرفی‌اش را در روند انتخابات ثابت کند. در غیر آن، مسوولیت بحران سیاسی- انتخاباتی و پیامدهای آن به اعضای کمیسیون انتخابات برمی‌گردد."

معترضان هشدار دادند که مردم افغانستان این بار اجازه نخواهند داد تا "دولت برخاسته ‌از تقلب برسرنوشت‌ شان حاکم شود."

در پاسخ به این موارد، کمیسیون انتخابات در اعلامیه‌ای، گردهمایی‌های اعتراضی را حقوق اساسی شهروندان افغانستان دانسته؛ اما گفته است که تمام امور را بر اساس قوانین، مقررات، لوایح و طرزالعمل‌ها انجام داده است.

همچنان، علی افتخاری گفت که در جریان تفتیش و بازشماری اگر کاستی‌هایی موجود باشد، کمیسیون شکایات انتخاباتی هست و کسانی که اعتراض دارند؛ از رهگذر قانونی مراجعه بکنند تا به مساله رسیدگی شود.

اعتباردهی به آرای که اساس بایومتریکی دارد و اجازه‌ ندادن حق مداخله به گروه و نهادی در امور انتخابات، پاسخ‌هایی است که کمیسیون انتخابات به اعتراضات روز جمعه داده است.

همچنان این کمیسیون از شرکای انتخاباتی به ویژه نامزدان انتخابات ریاست جمهوری خواسته که بگذارند تا روند بازشماری و تفتیش آرای هفت ولایت انجام شود.

به گفتۀ کمیسیون انتخابات افغانستان، اگر به بازشماری و تفتیش آرای هفت ولایت باقی مانده اجازه داده شود، تا دو روز دیگر این روند پایان خواهد یافت؛ اما تاکید دارد که رهبری کمیسیون در مورد سرنوشت آرای این ولایات فردا تصمیم خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG