لینک های دسترسی

Breaking News

کاهش ۳۳ در صدی برگشت مهاجرین افغان از پاکستان


سازمان بین‌المللی مهاجرت (IOM) گزارش داده است که برگشت مهاجرین افغان از پاکستان در ۲۰۱۹ در مقایسه با سال گذشته میلادی ۳۳ در صد کاهش را نشان می‌دهد.

بر بنیاد این گزارش، در سال ۲۰۱۷ میلادی، ۹۸هزار مهاجر و سال گذشته میلادی ۳۲هزار مهاجر افغان از پاکستان برگشته یا اخراج شده اند.

سازمان بین‌المللی مهاجرت گفته است: "امسال برگشت از پاکستان حتی پایین‌تر است. از اول جنوری تا ۱۵ جون ۲۰۱۹، ده‌هزار مهاجر افغان بی‌مدرک داوطلبانه برگشته یا اخراج شده اند که در مقایسه با مدت مشابه ۲۰۱۸ میلادی کاهش ۳۳ در صدی را نشان می‌دهد".

بر بنیاد آمار این سازمان، از اول جنوری تا ۱۵ جون ۲۰۱۸ میلادی، ۱۵‌هزار و ۳۷۹ مهاجر افغان بی‌مدرک داوطلبانه برگشته یا اخراج شده بودند.

رقم برگشت مهاجرین افغان از پاکستان در جریان چند سال گذشته به پایین‌ترین حد رسیده است.

گزارش گفته است که اکنون ۱.۳ میلیون مهاجر ثبت‌شده و ۱.۱ میلیون افغان‌های فاقد مدرک در پاکستان زندگی می‌کنند.

برگشت و اخراج از ایران

در حال حاضر، ۹۵۰هزار مهاجرین دارای مدرک – کسانی که کارت اقامت آمایش را دارند – یک‌ونیم تا دومیلیون مهاجر فاقد اسناد در ایران به سر می‌برند.

برعلاوۀ این، بر بنیاد آمار سازمان بین‌المللی مهاجرت ۶۰۰هزار افغان دیگر که پاسپورت دارند نیز در ایران زندگی می‌کنند.

این سازمان گفته است که حد اوسط رقم برگشت مهاجرین افغان از ایران سالانه بین ۴۰۰ تا ۵۰۰هزار است؛ اما در سال ۲۰۱۸ میلادی به دلیل مشکلات سیاسی و اقتصادی این رقم به ۷۷۰هزار تن رسید.

اما بر بنیاد آمار این سازمان از اول جنوری تا ۱۵ جون سال روان میلادی، ۲۰۵هزار مهاجر افغان از ایران برگشته یا اخراج شده اند که در مقایسه با همین مدت در سال پار میلادی، ۴۰ در صد کاهش یافته است.

XS
SM
MD
LG