لینک های دسترسی

Breaking News

ایران امسال ده ها هزار مهاجر افغان را رد مرز کرده است – مقام ها


ریاست مهاجرین و عودت ‌کنندگان ولایت هرات میگوید که از آغاز سال ١٣٩٨ خورشیدی تا حال، بیش از ٨٧٠٠٠ مهاجر افغان بگونۀ اجباری از کشور ایران به افغانستان اخراج شده اند.

به گفتۀ مسؤلین این ریاست، بیشتر از ٢٠٠٠ این مهاجرین اخراج شده زنان بی سرپرست و کودنان میباشند.

احمد جاوید نادم،رئیس این اداره، به صدای امریکا گفته است که "تا بحال حدوداً ٢٠٢٨طفل رد مرزی داشتیم که این اطفال یا جداشده از فامیل بودند و یا اطفالی بودند که از داخل افغانستان به ارتباط اشتغال قاچاق شده بودند که گرفتار میشوند و پس رد مرز میشوند".

آقای نادم همچنان افزوده است که "امسال ما تا بحال ١٢۴ قضیه زنان بی سرپرست را داشتیم که برای ما واقعاً نگران کننده است و در اینجا هیچگونه اقارب اصولی را ندارند که بتوانیم آنان را مدغم کنیم".

براساس معلومات ریاست مهاجرین و عودت ‌کنندگان هرات، همه روزه بین ٨٠٠ تا ١٢٠٠ مهاجر افغان بگونۀ اجباری و داوطلب از مرز اسلام قلعه هرات به خاک افغانستان باز میگردند.

بخش اعظم کودکان و زنان اخراج شده از ایران، در کمپ مهاجرین 'انصار' در ولایت هرات به سر میبرند.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات، اما گفته است که در کنار رسیدگی به وضعیت مهاجرین اخراج شده، مقامات محلی این ولایت تلاش دارند که از مجرای دپلوماتیک زمینۀ بازگشت شماری از این کودکان و زنانی را که اقارب شان در ایران بسر میبرند، فراهم کنند.

بر اساس آمار ریاست مهاجرین و عودت کنندگان هرات، از آغاز سال ١٣٩٨ خورشیدی تا حال، ١٠٢٨١٩ تن از مهاجرین افغان بگونۀ داوطلبانه از ایران عودت کرده اند.

XS
SM
MD
LG