لینک های دسترسی

Breaking News

خشکسالی؛ 'نیم نفوس افغانستان غذای کافی ندارد'


یک سروی تازۀ کمیتۀ بین‌المللی نجات نشان می‌دهد که خشکسالی، جنگ و کروناویروس، میلیون‌ها افغان را آسیب زده است.

ناصر رضایی، معاون این کمیته در افغانستان امروز چهارشنبه ۱۶ جون (۲۶ جوزا) به صدای امریکا گفت که در این سروی ۴۸۴ خانواده در ۱۵۸ روستای ۱۵ ولسوالی ولایات هرات، بادغیس، هلمند، پکتیا و خوست شرکت کرده اند.

آقای رضایی گفت که به دلیل وضعیت بد معیشتی ناشی از خشکسالی، برخی خانواده‌ها برای زنده ماندن به فروش اموال، کاهش وعده‌های غذایی و ازدواج زیرسن دختران شان رو آورده اند.

معاون کمیتۀ بین‌المللی نجات در افغانستان گفت که ۷۵ درصد پاسخ‌دهندگان از کاهش منابع آب نوشیدنی و زراعتی، افزایش منازعات محلی بر سر منابع آبی و تقریباً ۸۰ درصد از مبتلاشدن کودکان و خانواده‌های شان با بیماری‌های ناشی از کمبود آب صحی نوشیدنی خبر داده اند.

او با اشاره به خشکسالی، افزایش ناامنی‌ها و گسترش کووید۱۹ در افغانستان گفت: "این هر سه وضعیت مردم افغانستان را به یک شکلی برده که در حال تبدیل‌شدن به یک وضعیت اضطرار کامل است."

آقای رضایی گفت که خشکسالی سبب کمبود محصولات زراعتی شده است و این مساله، مصوونیت غذایی کتلۀ عظیم از شهروندان افغان به ویژه زنان و کودکان را نیز با تهدید جدی مواجه کرده است.

او گفت: "با توجه به معلوماتی که کلسترهای مختلف در حال جمع‌آوری استند، از جمله کلستر مصوونیت غذایی، به این نتیجه خواهیم رسید که نزدیک به نیم مردم افغانستان با مساله امنیت غذایی دست و پنجه نرم می‌کنند."

فعالیت‌های کمیتۀ بین‌المللی نجات برای رسیدگی به وضعیت، بیشتر بر مناطق آسیب‌دیده متمرکز است و برای خانواده‌های متاثر از عدم مصوونیت غذایی، کمک نقدی می‌کند.

معاون این کمیته گفت که توزیع تخم‌های بذری مقاوم در برابر خشکسالی، آموزش مدیریت آب و حل منازعات در این زمینه از دیگر برنامه‌های این نهاد برای دهقانان و روستاییان افغان است.

این کمیته به حکومت افغانستان و جامعۀ جهانی پیشنهاد می‌کند که نباید به دلیل جنگ، مسایل مربوط به خشکسالی نادیده گرفته شود.

بازنگری پلان رسیدگی به وضعیت خشکسالی، طرح پلان جامع برای کمک به آسیب‌دیدگان خشکسالی، برنامه‌های حمایتی برای جلوگیری از بیجاشدن بیشتر روستانشینان و اعلام حالت اضطرار ناشی از خشکسالی از دیگر پیشنهادها به حکومت افغانستان و نهادهای امدادرسان بین‌المللی است.

XS
SM
MD
LG