لینک های دسترسی

Breaking News

قلمرو داعش در افغانستان رو به گسترش است - مقام امریکایی


پس از شکست خلافت خود خواندۀ گروه دولت اسلامی یا داعش در عراق و سوریه، جنگجویان این گروه در تلاش گسترش حضور و نفوذ شان در شرق و شمال شرق افغانستان اند.

یک مقام استخبارات ایالات متحده موظف در افغانستان، ضمن بیان این مطلب به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته است که داعش در حال سربازگیری مناطق شمال شرقی افغانستان است.

این مقام امریکایی که نخواسته است نامش گرفته شود، با اشاره به حملات اخیر داعش در افغانستان گفته است که این حملات تمرین برای انجام حملات بزرگتر در اروپا و ایالات متحده است.

جنگجویان داعش، به گفتۀ این مقام امریکایی، با تسلط بر مناطق و ارتفاعات کلیدی، می‌توانند به پول، سلاح و تجهیزات به آسانی دسترسی داشته باشند و از آنجا حملات شان را برنامه‌ریزی، تمرین، تسهیل و تسریع بخشند.

با اینحال، مقام‌های وزارت دفاع افغانستان فعالیت‌های پراکنده داعش را در مربوطات ولسوالی‌های اچین، خوگیانی و ساحه سفید کوه ننگرهار تایید می‌کنند.

زبیر عارف، سرپرست دفتر سخنگوی وزارت دفاع افغانستان بدون واکنش مشخص به اظهارات این مقام استخباراتی امریکا گفت: "در حصه گزارش ما کدام نظر نمی‌دهیم...داعش یک تهدید است؛ اما به این سطحی نیست که آن را بسیار یک مشکل جدی فکر کنیم؛ به خاطر اینکه نیروهای امنیتی و دفاعی کشور توانایی این را دارند که هر گروه تروریستی که علیه منافع افغانستان و علیه هم وطنان ما بجنگد، آنها را محو کنند".

اما شماری از تحلیلگران به این باور اند که پس از شکست داعش در سوریه و عراق، احتمالاً افغانستان پایگاه جدید برای جنگجویان آن گروه خواهد بود.

بروس هوفمن، رییس مرکز مطالعات امنیتی در دانشگاه جورج تاون امریکا به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته است که داعش "منابع هنگفت را در افغانستان سرمایه‌گذاری کرده است".

با آنکه سخنگوی وزارت دفاع افغانستان تاکید دارد که عملکرد داعش در تضاد با باورهای عمومی افغان‌ها است و به گفتۀ وی در برابر آن گروه حتا مردم محل نیز خیزش کرده اند، شماری از اعضای شورای ولایتی ننگرهار گفته اند که داعش در آن ولایت حضور گسترده دارد.

اجمل عمر، عضو شورای ولایتی ننگرهار به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته است "تنها در جریان همین ماه، داعش وارد کنر شد و تعداد زیاد شان در اینجا نیز به جاهای دیگر رسیده اند."

حضور داعش در ساحات شرقی افغانستان سبب بیجاشدن شماری از ساکنان آن ساحات شده است.

فرمان الله شیرزاد، که حدود دو ماه پیش روستای خود را در ولسوالی شیرزاد ولایت ننگرهار ترک کرده است، دلیل اصلی فرارش را برخورد داعشیان با زنان و نامصوون بودن زندگی در زیر سیطرۀ داعش عنوان کرده است.

آقای شیرزاد به اسوشیتدپرس گفته است "داعش یک گروه خطرناک است. چراکه اکثراً این تبلیغات نیز می‌شود که آنان زنان را باخود می‌برند و به وقار و حیثیت شان احترام قایل نیستند. دلیل اصلی ترک جای ما همین است و زندگی ما نیز در خطر بود."

گروه داعش که در اواخر سال ۲۰۱۴ در شرق افغانستان به ویژه ولایت ننگرهار حضور یافت، تا کنون مسوولیت شمار زیاد حملات مرگبار بر قوای امنیتی و غیرنظامیان افغان را پذیرفته است.

XS
SM
MD
LG