لینک های دسترسی

Breaking News

نگرانی روسیه از 'استقرار جنگجویان داعش' در مرزهای شمالی افغانستان


الکساندر بورتنیکوف
الکساندر بورتنیکوف

یک مقام ارشد امنیتی روسیه نسبت به فعالیت گروه‌های تندرو اسلامی در مرزهای شمالی افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

الکساندر بورتنیکوف، رییس ادارۀ امنیت فدرال روسیه (FSB) روز سه شنبه در سفری به تاجیکستان گفت که گروه‌های اسلام‌گرای مرتبط با داعش، حدود ۵۰۰۰ جنگجوی خود را در مرزهای شمالی افغانستان مستقر کرده اند.

آقای بورتنیکوف گفته است که بسیاری از این جنگجویان، افرادی استند که در کنار داعش در سوریه مشغول جنگ بوده اند. او هم‌چنین برای جلوگیری از گسترش فعالیت این گروه، خواستار تدابیر جدی‌تر برای کنترل مرزها شده است.

خبرگزاری تاس روسیه به نقل از آقای بورتنیکوف نوشته است: "شاخۀ ولایت خراسان داعش، حدود ۵۰۰۰ جنگجو را به این مناطق فرستاده است که بیشتر شان در سوریه جنگیده اند."

آقای بورتنیکوف گفته است که این جنگجویان علاوه بر نا امنی، در تجارت‌های غیرقانونی مواد مخدر و قاچاق انسان نیز دخیل استند و از عواید ناشی از آن، برای گسترش فعالیت‌های تروریستی استفاده می‌کنند.

مقامات امنیتی در افغانستان با وجود تلاش خبرنگاران صدای امریکا، نسبت به این اظهارات واکنشی نشان نداده اند.

گروه دولت اسلامی یا داعش در سال ۲۰۱۴ پس از تصرف بخش‌هایی از عراق و سوریه، خلافت خود خواندۀ خود را اعلام کرد.

ایتلاف به رهبری ایالات متحده در چند سال اخیر درگیر نبرد شدید با این گروه بوده است و دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده به تازگی اعلان کرد که داعش در عراق و سوریه به کلی شکست خورده است.

پس از اعلام شکست داعش در سوریه و عراق، نگرانی‌هایی وجود داشت که مبادا جنگجویان این گروه به افغانستان رفته و به شورشگری ادامه دهند.

گروه داعش در سال‌های اخیر در نا امنی افغانستان نقش داشته و مسوولیت چندین عملیات تروریستی را در این کشور برعهده گرفته است.

علاوه بر دولت افغانستان و نیروهای خارجی، جنگجویان داعش با گروه طالبان نیز درگیر بوده اند.

XS
SM
MD
LG