لینک های دسترسی

Breaking News

ایران: می‌توانیم طالبان را در ایجاد حکومت همه شمول کمک کنیم


سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجۀ ایران

وزارت خارجۀ ایران یک بار دیگر از طالبان خواست تا در افغانستان یک حکومت همه‌شمول و فراگیر ایجاد کنند و در صورت نیاز، تهران آماده است آنان را در این راستا همکاری کند.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی این وزارت روز دوشنبه ۱۶ می (۲۶ ثور) به خبرنگاران گفت که طالبان باید تلاش بکنند که به سمت شکل‌گیری یک دولت فراگیر و همه‌شمول در افغانستان حرکت کنند و نگذارند که تروریست ها در خاک این کشور لانه کرده و کشورهای همسایه را تهدید کنند.

او افزود که موضع ایران در چند ماه گذشته با طالبان پی گیرشده است و "در عین حال تلاش هم شده که هیات حاکم سرپرستی افغانستان اگر احتیاج به کمک و مساعدتی داشته باشد برای حرکت به این سمت این اهدافی که ما گفتیم، حرکت بکنیم. ما در مورد همۀ مردم افغانستان، به شمول همۀ گروه ها و همۀ اقوام جدی استیم و نگران وضعیت آنها استیم."

حکومت طالبان تا اکنون در این خصوص ابراز نظر نکرده، اما در گذشته اظهارات مشابه مقامات ایرانی واکنش تند این گروه را بر انگیخته بود.

پس از مسلط شدن طالبان بر افغانستان، مقام‌های ایرانی چندین بار بر ایجاد حکومت همه‌شمول در این کشور تاکید کرده و از پیامدهای حکومت تک قومی در آن کشور هشدار داده اند.

بهادر امینیان، سفیر ایران در کابل به طلوع‌نیوز گفته بود که حکومت تازه در افغانستان فراگیر نیست و به گفتۀ وی تهران نمی‌تواند به این شکل، این حکومت را به رسمیت بشناسد.

در واکنش به این اظهارات مقامات ایرانی، انعام الله سمنگانی، معاون سخنگوی حکومت طالبان گفته بود: "آیا دولت و یا کابینه ایران به تعریفی که دیگران از فراگیر دارند، یک دولت و یا کابینه فراگیر است؟ هر کشور به اساس منافع ملی خود از دولت فراگیر تعریف می‌کند."

ایران به تاریخ ۲۷ اکتوبر سال گذشته، چند هفته پس از اعلام کابینۀ سرپرست طالبان، نشست وزیران امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان به اضافۀ روسیه را میزبانی کرد که در آن اشتراک کنندگان "ایجاد یک ساختار سیاسی فراگیر و گسترده با مشارکت همه اقوام" را تنها راه حل معضل افغانستان عنوان کردند.

پیش از این، مقام‌های طالبان گفته بودند که حکومت سرپرست این گروه "همه‌شمول" است و در آن از تمام اقوام افغانستان حضور دارند. مقامات طالبان همواره این خواست‌ را مداخله در امور افغانستان عنوان کرده اند.

سخنگوی وزارت خارجۀ ایران همچنین گفت که موضع این کشور در برابر طالبان "اصولی و مبتنی بر واقعیت‌های موجود در افغانستان" است.

آقای خطبیب‌زاده بار دیگر از طالبان خواست که برای تامین امنیت شهروندان این کشور تلاش کرده و به گروه های تروریستی در این کشور اجازۀ فعالیت ندهند.

اما پیش از این طالبان بارها گفتند که از خاک افغانستان هیچ کشوری تهدید نخواهد شد و حکومت این گروه خواهان روابط نیک با کشورهای منطقه و جهان است.

XS
SM
MD
LG