لینک های دسترسی

Breaking News

غرق‌شدن مهاجرین افغان؛ کابل و تهران هنوز به توافق نرسیده اند


در حالی که معاون سیاسی وزیر خارجۀ ایران در راس هیاتی بلندپایه به کابل سفر کرده و با سرپرست وزارت خارجۀ افغانستان دیدار کرده، محمدحنیف اتمر می‌گوید که روی غرق‌شدن مهاجرین افغان در مرز ایران با آن کشور به توافقی نرسیده است.

ادعای غرق‌شدن مهاجرین افغان توسط مرزبانان ایرانی و حادثۀ گلوله‌باری پولیس ایران بر موتر حامل مهاجرین افغان در شهر یزد آن کشور، سبب واکنش‌های جدی افغان‌ها در برابر ایران شده است.

محمد حنیف اتمر، سرپرست این وزارت روز پنجشنبه ۱۶ جولای (۲۶ سرطان) به خبرنگاران گفت: "سر مساله اول هنوز هم با هم صحبت می‌کنیم، با هم مذاکره می‌کنیم و با هم به توافق نرسیدیم. ما شواهد و مدارکی داریم که این حادثه صورت گرفته است".

تحقیقات جانب افغانستان نشان داده است که شمار مجموعی مهاجرین افغان که در مرز ولایت هرات با ایران به رودخانه پرتاب شده بودند ۴۶ نفر بوده که ۱۲ نفرشان جان باخته، ‌۱۷ تن ناپدید و ۱۷ نفر دیگر نجات یافته اند. این رویداد در ماه ثور سال روان خورشیدی به وقوع پیوست.

آقای اتمر گفت که جانب ایران اسناد و شواهد افغانستان را بررسی کرده و اظهار امیدواری کرد که در این زمینه دوجانب به توافقاتی دست یابند.

سفر عراقچی به کابل

از سوی دیگر عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت خارجۀ ایران در راس هیاتی پس از چاشت چهارشنبه به کابل سفر کرده و با سرپرست وزارت خارجۀ افغانستان گفتگو کرده است.

افغانستان و ایران در سفر اخیر محمدحنیف اتمر به تهران در اوایل ماه روان خورشیدی، توافق کردند که برای ﻧﮭﺎدینه‌ﺳﺎزی و ﺳﺎﻣﺎن‌دهی رواﺑﻂ دوﺟﺎنبه، دو کشور جهت نهایی‌سازی سند راهبردی به مذاکرات شان ادامه دهند. قرار است که این سند راهبری در جریان سه ماه برای امضای روسای جمهور دو کشور آماده شود.

وزارت خارجۀ افغانستان روز پنجشنبه ۱۶ جولای (۲۶ سرطان) با نشر اعلامیه‌ای گفته است: "قرار است دو طرف در مورد زمان‌بندی نهایی‌سازی موافقت نامه تنظیم استخدام و اعزام کارگران افغان به ایران و تجدید قرارداد کمیساران سرحدی در مطابقت به نیازها و همکاری سرحدی هر دوجانب در شرایط امروزی... پیگیری و اتخاذ تدابیر به هدف جلوگیری از تكرار حوادث ناگوار و تردد غیرقانونی در سرحد میان دو کشور و همچنان قانونمند سازی حضور شهروندان افغان مقیم ایران بحث و گفتگو کنند".

بر بنیاد اعلامیه‌ای وزارت خارجۀ افغانستان، آقای عراقچی از آمادگی تهران برای گسترش روابط با کابل اطمینان داده است.

XS
SM
MD
LG