لینک های دسترسی

Breaking News

غرق‌شدن مهاجرین؛ تهران هیچ مدرکی نداده اید، کابل؛ داده ایم


وزارت خارجۀ افغانستان اظهارات اخیر شکرالله بهرامی، رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح ایران را که گفته است از کابل تا اکنون هیچ مدرکی را در پیوند به غرق شدن افغان‌ها به دست نیاورده اند، رد کرد.

تحقیقات جانب افغانستان نشان داده است که شمار مجموعی مهاجرین افغان که در مرز ولایت هرات با ایران به رودخانه پرتاب شده بودند ۴۶ نفر بوده که ۱۲ نفرشان جان باخته، ‌۱۷ تن ناپدید و ۱۷ نفر دیگر نجات یافته اند.

کابل مرزبانان ایرانی را متهم کرده است که پس از لت و کوب، این شهروندان افغان را به دریا پرتاب کرده اند.

این وزارت روز یکشنبه ۲۱ جون (اول سرطان) با نشر اعلامیه‌ای اظهارات تازۀ مقام ایرانی را تاسف‌بار خوانده و گفته است: "دولت جمهوری اسلامی افغانستان پیگیری‌های مستمر برای دریافت نتایج تحقیقات جانب ایران در رابطه به اسناد، شواهد و مدارک سپرده شده به هیات دیپلماتیک آن کشور، از مجاری دیپلماتیک انجام داده است."

وزارت خارجۀ افغانستان همچنان گفته است که کابل این موضوع را تا تامین عدالت پیگیری خواهد کرد.

سفر اتمر به تهران

همزمان با این محمدحنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجۀ افغانستان در راس یک هیات بلندپایۀ حکومتی به تهران سفر کرده و قرار است در پیوند به وضعیت مهاجرین افغان با مقام‌های ایرانی دیدار و گفتگو کند.

وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده است که نمایندگان هفت وزارت، پنج ریاست، مشاوریت حقوقی ریاست جمهوری و دفتر شورای امنیت ملی در این سفر حضور دارند.

در اعلامیۀ این وزارت آمده است: "این سفر به هدف پرداختن به رویدادهای ناگوار اخیر، جستجوی راه حل برای جلوگیری از تکرار آن، تقویت و توسعه همکاری‌های همه‌جانبه و مذاکرات پیرامون سند همکاری های جامع بین دو کشور، انجام می‌شود."

در این حال، وزارت خارجۀ ایران گفته است که آقای اتمر در سفرش به تهران با جواد ظریف، وزیر خارجۀ آن کشور و برخی از مقام‌های دیگر صحبت خواهد کرد.

سید عباس موسوی، سخنگوی این وزارت افزوده است که هیات حکومت افغانستان با جانب ایران روی همکاری‌های اقتصادی، مرزی، رسانه‌ای، امنیتی، بهداشتی، آب و انرژی و همکاری‌های مرتبط با مهاجرین افغان در ایران بحث و تبادل نظر خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG