لینک های دسترسی

Breaking News

فعالیت‌های قونسلی ایران در افغانستان متوقف شد


قونسلگری ایران در هرات

یک روز پس از تظاهرات و تجمع مردم در مقابل سفارت ایران در کابل و قونسلگری آن کشور در هرات، وزارت خارجۀ ایران از توقف خدمات قونسلی نمایندگی‌هایش تا "اطلاع بعدی" در افغانستان خبر داد.

وزارت خارجۀ ایران روز سه شنبه ۱۲ اپریل (۲۳ حمل) در اعلامیه‌ای گفت که فعالیت‌های قونسلی نمایندگی‌های این کشور تا زمانی متوقف خواهد بود که وزارت خارجۀ حکومت طالبان در زمنیه برقراری امنیت این نمایندگی‌ها اطمینان لازم دهد.

ده‌ها نفر، به شمول زنان، روز گذشته در مقابل سفارت ایران در شهر کابل تجمع کرده و بدرفتاری با مهاجران افغان مقیم ایران را نکوهش کردند.

در شهر هرات، گروهی از معترضان خشمیگن روز دوشنبه در برابر قونسلگری ایران تجمع کرده و ضمن سردادن شعارهای ضد ایران، بر ساختمان قونسلگری سنگ پرتاب کرده و نیز در اطراف آن آتش افروختند.

به همین ترتیب، شماری از افغان‌ها در ولایت خوست در اعتراض به برخورد ''نادرست و ناشایسته'' حکومت و برخی شهروندان ایران با مهاجران افغان مقیم آن کشور، تظاهرات کرده و از حکومت ایران خواستند که جلو بدرفتاری با مهاجران افغان را بگیرد.

در واکنش به این تظاهرات‌، وزارت خارجۀ ایران همچنین شارژدافیر سفارت افغانستان در تهران را احضار کرده و دربارۀ "حملات انجام شده" بر سفارتش در کابل و قونسلگری آن کشور در هرات اعتراض کرده است.

بدرفتاری با مهاجران افغان مقیم ایران پس از آن به گونۀ گسترده در شبکه‌های اجتماعی بازتاب یافت که یک مهاجم که به گفتۀ مقام‌های ایرانی اوزبیک‌تبار است، با چاقو بر سه روحانی ایرانی در صحن حرم امام رضا در شهر مشهد حمله کرد. یکی روحانی ایرانی در همان روز کشته و یک روحانی دیگر دو روز بعد جان سپرد. روحانی سوم زخمی و زیر درمان است.

پس از این رویداد، شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی ادعا کردند که این مهاجم از افغانستان بوده است، هرچند تا کنون حکومت ایران رسماً اعلام نکرده است که این مهاجم شهروند کدام کشور است.

این در حالی است که روز گذشته سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجۀ ایران از حکومت طالبان خواست که امنیت کامل سفارت و نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران را در افغانستان تامین کنند.

سخنگوی وزارت خارجۀ ایران روز دوشنبه با اشاره به آنچه "پیوندهای عمیق تاریخی و چند لایۀ دو ملت ایران و افغانستان" خواند و نیز از "چند دهه میزبانی محترمانه دولت و ملت ایران" از مردم افغانستان یادآوری کرد، نسبت به طراحی‌های "توطیه‌گران و بدخواهان" دو کشور هشدار داد.

آقای خطیب زاده همچنین گفت: "متاسفانه برخی کلیپ‌ها و اظهار نظرها با هدف ایران یا افغانستان هراسی در حال انتشار است که تحریک عواطف مردم دو کشور را هدف قرار داده و هوشیاری بیش از پیش مردم و مسوولان دو کشور را می طلبد."

وزارت خارجۀ حکومت طالبان تا کنون در این مورد ابراز نظر نکرده است، اما پیش از این امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجهٔ طالبان، روز یکشنبه با بهادر امینیان، سفیر ایران مقیم کابل، دیدار کرد و مراتب نگرانی این گروه را نسبت به خشونت با افغان‌ها در ایران ابراز کرده بود.

XS
SM
MD
LG