لینک های دسترسی

Breaking News

نشست مسوولان استخبارات کشورهای منطقه در کابل برگزار شد


ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان می‌گوید که برای نخستین‌بار "کنفرانس منطقه‌ای مبارزه علیه تروریزم" دوشنبه و سه شنبه هفتۀ روان در کابل برگزار شد.

احمد ضیا سراج، رییس امنیت ملی افغانستان امروز پنجشنبه ۱۸ فبروری (۳۰ دلو) گفت که در این نشست وزیران و مسوولان امنیت ملی ایالات متحده، پاکستان، آذربایجان، تاجیکستان، قزاقستان، قرغیزستان، اوزبیکستان و ترکمنستان، در مورد همکاری‌های استخباراتی بحث کردند.

به گفتۀ رییس امنیت ملی افغانستان، هدف این نشست، جلب حمایت کشورهای منطقه و جهان از "مبارزۀ برحق" نیروهای دفاعی-امنیتی افغان در برابر تروریزم و حمایت از تلاش‌های مذاکرات صلح به رهبری نهادهای مشروع افغانستان بود.

آقای سراج افزود که اعضای این نشست در مورد تهدیدات مشترک تروریزم در سه سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی تمرکز کردند و برای رفع تهدیدهای مشترک تروریستی، نقشۀ راه و سازوکار مشترک را طرح‌ریزی کردند.

همچنان رییس امنیت ملی گفت که در این نشست در مورد اجماع روی تعریف تروریزم، شناسایی و مهار تهدیدهای مشترک و تسریع روند تبادل اطلاعات میان اداره‌های استخباراتی توافق شد.

ریاست امنیت ملی افغانستان در اعلامیه‌ای گفته است: "نمایندگان کشورهای اشتراک‌کننده ضمن تایید نقش برجستۀ افغانستان در امر مبارزه با تروریزم در سطح منطقه‌ای، نگرانی‌های دولت و ملت افغانستان را قبول کرده و رشد روزافزون گروه‌های تروریستی در منطقه‌ را تایید کردند."

بر بنیاد این اعلامیه، سران استخباراتی کشورهای حاضر در نشست، از مذاکرات صلح به رهبری دولت افغانستان حمایت کرده اند.

امنیت ملی افغانستان گفته است که قرار است نشست‌های سران امنیتی این کشورها در آینده نیز به گونۀ منظم برگزار شود.

XS
SM
MD
LG