لینک های دسترسی

Breaking News

کمبود آب آشامیدنی؛ شاروالی کابل از بروز 'فاجعه' هشدار داد


مسوولان شاروالی کابل با ابراز نگرانی می‌گویند که آب‌های زیرزمینی کابل به گونۀ چشمگیر کاهش یافته و اگر وضعیت چنین ادامه یابد، فاجعۀ کمبود آب به میان خواهد آمد.

حمدالله نعمانی، شاروال جدید کابل می‌گوید که نگرانی‌هایی نیز وجود دارد که بسیاری از چاه‌های حفر شدۀ آب در این شهر، خشک شوند.

آقای نعمانی به خبرگزاری رویترز گفته است که برای حل این مشکل تلاش‌هایی از سوی طالبان جریان دارد. او افزود که شاروالی کابل با شرکت‌های آبرسانی خصوصی در حال مذاکره است تا از کمبود آب آشامیدنی برای باشندگان شهر کابل جلوگیری کنند.

او اضافه کرده است که در حال حاضر، آب سرسبزی شهر و به ویژه برای درختان را از بیرون کابل تامین می‌کنند.

آقای نعمانی همچنین گفت که آنان در حال حاضر نمی‌توانند در بخش‌هایی از شهر کابل چاه‌های جدید آب حفر کنند، زیرا به گفتۀ وی این کار سبب خشک شدن بسیاری از چاه‌های دیگر آب خواهد شد.

بر اساس گزارش‌ها در حال حاضر، ۴۲ درصد شهروندان افغانستان به آب ‌آشامیدنی دسترسی دارند.

پیش از این، مقام‌های افغان رشد سریع نفوس در شهر کابل، ساخت‌وساز بلندمنزل‌های غیرپلانی و غیرمعیاری، توسعه شهر بدون درنظرداشت چارچوب طراحی شهری و استفاده بی‌رویه شهروندان در بعضی قسمت‌های شهر کابل از منابع آب زیرزمینی را دلیل کاهش کمی و کیفی آب‌های زیرزمینی کابل عنوان کرده بودند.

پیش از این نیز مقام‌ها گفتند که در جریان یک دهۀ گذشته، حد اوسط کاهش آب‌های زیرزمینی در شهر کابل ۱۲ متر بوده است که خیرخانه با کاهش ۴۵ متری آب‌های زیرزمینی بیشتر با کمبود آب مواجه است.

XS
SM
MD
LG