لینک های دسترسی

Breaking News

حریق موتر مهاجرین افغان؛ کابل هیاتی را برای بررسی به ایران می‌فرستد


وزارت خارجۀ افغانستان گفته است که بر اساس تصمیم شورای امنیت ملی این کشور، قرار است که هیاتی برای بررسی رویداد آتش‌گرفتن موتر مهاجرین افغان در شهر یزد ایران به آن کشور سفر کند.

یک هفته پیش یک موتر حامل مهاجرین افغان در شهر یزد ایران در اثر گلوله‌باری نیروهای امنیتی آن کشور آتش ‌گرفت که در آن سه شهروند افغان جان باختند و پنج تن دیگر زخمی شدند.​

دولت افغانستان از ایران می‌خواهد که با مهاجرین افغان روحیۀ "تساهل و همکاری" داشته باشد.

گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجۀ افغانستان امروز پنجشنبه ۱۱ جون (۲۲ جوزا) به خبرنگاران گفت: "هیات بلند رتبۀ از جمهوری اسلامی افغانستان به منظور جلوگیری و دریافت راه‌های حل در زمینه به ایران سفر می‌کند".

قرار است که این هیات دلایل حریق موتر حامل مهاجرین افغان را در شهر یزد ایران بررسی کند.

همچنان آقای هیواد افزود که تامین بهتر امنیت مرزهای افغانستان با ایران، جلوگیری از ترددهای غیرقانونی و تجدید قرارداد کمیساران سرحدی که از سال ۱۳۳۵ به این طرف میان دو کشور نافذ است، از دیگر مواردی است که این هیات با جانب ایرانی روی آن گفتگو خواهد کرد.

به گفتۀ وی، مبارزه با قاچاق انسان در دو سوی مرز، آغاز روند تثبیت هویت مهاجرین افغان در ایران و قانونمندسازی اقامت آنان، نهایی‌کردن مسوده موافقتنامه تنظیم استخدام کارگران افغان به شکل قانونی در ایران و تطبیق آن از آجندای دیگر سفر هیات افغان به ایران است.

این هیاتی افغانستان پس از آن به ایران سفر می‌کند که در ماه‌های پسین، پولیس ایران دو بار رفتار خشونت‌بار با مهاجرین افغان داشته است.

حکومت افغانستان گفته است که ایران گلوله‌باری بر موتر حامل شهروندان افغان را در آن کشور پذیرفته و تعهد کرده است که عاملان این واقعه از سوی نهادهای عدلی و قضایی ایران مورد پیگرد قرار می‌گیرند.

عبدالغفور لیوال، سفیر افغانستان در تهران به صدای امریکا گفته است که شهروندان افغان به گونۀ قاچاقی وارد ایران شده بودند و رانندۀ موتر به هشدار پولیس توجه نکرد که در نتیجه هدف گلوله‌باری قرار گرفت.

این رویداد واکنش‌های تند را در قبال داشت. شماری از شهروندان افغان در کابل، هرات، قندهار، هلمند و ننگرهار با راه‌اندازی تظاهرات بر ضد ایران، پولیس آن کشور را به نقض حقوق بشری مهاجرین متهم کردند.

رییس جمهور افغانستان نیز گفته است که رویداد آتش‌گرفتن موتر حامل مهاجرین افغان در ایران باید از طریق مراجع دیپلوماتیک دو کشور به گونۀ جدی بررسی شود.

XS
SM
MD
LG