لینک های دسترسی

Breaking News

ناتو از پیشرفت‌های اخیر برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی استقبال کرد


ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) در صحبت با مقام‌های ارشد افغان از پیشرفت‌ها برای شروع مذاکرات بین‌الافغانی میان حکومت و طالبان استقبال کرده است.

آقای ستولتنبرگ ناوقت روز دوشنبه ۱۰ اگست (۲۰ جولای) در صفحۀ تویترش نگاشته است در این مکالمۀ تیلفونی با رییس جمهور محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان در بارۀ آخرین پیشرفت‌های صلح در این کشور صحبت شده است.

منشی عمومی ناتو گفته است که طرف‌های درگیر باید از این فرصت تاریخی برای برقراری صلح در افغانستان استفاده کنند.

آقای استولتنبرگ همچنان اطمینان داده است که ناتو بر مبارزه‌اش علیه تروریزم در افغانستان ادامه خواهد داد و حضورش را برای حمایت از روند صلح این کشور تنظیم خواهد کرد.

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان یک روز پس از درخواست لویه جرگۀ مشورتی صلح مبنی بر رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان، فرمانی را صادر کرد که بر اساس آن روند رهایی ۵۰۰۰ زندانی طالبان تکمیل خواهد شد و زمینه برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی در قطر فراهم خواهد شد.

در این حال، سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر به صدای امریکا گفت که آن گروه پس از رهایی تمامی زندانیان، برای آغاز مذاکرات مستقیم آماده خواهد شد.

آقای شاهین افزود: "موقف ما این است هر زمانی که زندانیان باقی ماندۀ ما از بند رها شوند، یک هفته پس از آن، آماده مذاکرات بین‌الافغانی خواهیم شد".

تا اکنون حکومت افغانستان و طالبان زمان دقیق آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی را روشن نکرده اند؛ اما تلویزیون ملی افغانستان به نقل از منابع حکومتی گزارش داده است که نخستین دور گفتگوهای مستقیم میان نمایندگان حکومت و طالبان به تاریخ ۱۶ اگست (۲۶ اسد) به گونۀ رسمی آغاز خواهد شد.

XS
SM
MD
LG