لینک های دسترسی

Breaking News

تاکید پنتاگون بر کاهش نیروهای امریکایی از افغانستان


وزیر دفاع ایالات متحدۀ امریکا می‌گوید که قرار است تا سه ماه دیگر، شمار نیروهای امریکایی در افغانستان به حدود ۵۰۰۰ کاهش یابد.

مارک اسپر دیروز شنبه هشتم اگست (۱۸ اسد) به فاکس‌نیوز گفت که این امر تا پایان ماه نومبر سال جاری عملی خواهد شد.

آقای اسپر گفت: "جزییات طرح خروج نیروها را دونالد ترامپ، رییس جمهور امریكا در اوایل هفته گذشته اعلام كرد."

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان در روز نخست لویه جرگه مشورتی صلح گفت که به هر نوع تصمیم ایالات متحده پیرامون خروج احتمالی نظامیان این کشور از افغانستان موافق است.

دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده روز دوشنبه سوم اگست (۱۳ اسد) در برنامۀ Axio شبکه تلویزیونی HBO گفت که تا روز انتخابات ریاست جمهوری امریکا، شمار نظامیان امریکایی در افغانستان بین "چهار تا پنج هزار" خواهد بود.

به گفتۀ مقام‌های امریکا، در حال حاضر ۸۶۰۰ سرباز امریکایی در افغانستان حضور دارند و بیشتر آنان مصروف تجهیز، تمویل و آموزش نیروهای امنیتی افغان اند.

آقای ترمپ همچنان گفت: "این از قبل طرح شده است. ما در این مورد مذاکره داریم، ما در مدت بسیار کوتاه به ۸۰۰۰ و سپس به ۴۰۰۰ کاهش خواهیم یافت. ما ۱۹ سال است که در آنجا هستیم."

پس از امضای توافقنامۀ امریکا و طالبان که خروج قوای خارجی از افغانستان یکی از نکات اساسی آن است، نظامیان امریکایی خروج تدریجی شان را از افغانستان آغاز کرده اند.

از ۲۹ فبروری سال جاری به این‌سو که توافقنامۀ امریکا-طالبان در قطر امضا شد، نیروهای امریکایی از ۱۳۰۰۰ به ۸۶۰۰ نفر کاهش یافته و پنج پایگاه نظامی را تخلیه کرده اند.

بر اساس این توافقنامه، تمامی نیروهای ایتلاف و امریکایی تا جولای ۲۰۲۱ افغانستان را ترک خواهند کرد.

در مقابل طالبان از پناه گرفتن گروه های تروریستی بین المللی در افغانستان جلوگیری خواهند کرد و برای دست یابی به یک راه حل سیاسی وارد مذاکرات بین الافغانی خواهند شد.

XS
SM
MD
LG