لینک های دسترسی

Breaking News

تاکید ناتو و اتحادیۀ اروپا بر کاهش خشونت و توقف حملات طالبان


سازمان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) و اتحادیۀ اروپا خواهان توقف حملات طالبان و کاهش خشونت در افغانستان شده اند.

ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی ناتو روز سه شنبه ۱۴ اپریل (۲۶ حمل) در آستانۀ برگزاری نشست وزیران دفاع عضو این پیمان در یک نشست خبری از طالبان خواست که حملات شان را متوقف کرده و توافقنامۀ صلح دوحه را به گونۀ کامل عملی کنند.

آقای ستولتنبرگ افزود که تطبیق مفاد توافقنامه امریکا با طالبان و کاهش خشونت طالبان در افغانستان، تنها راه رسیدن به صلح در آن کشور است. او هشدار داد که طالبان هرگز از راه جنگ در افغانستان پیروز نخواهند شد.

منشی عمومی ناتو افزود: "ناتو به تعهدات خود به افغانستان ادامه خواهد داد... ما به این باور هستیم که مناسب‌ترین راه کمک به روند صلح حمایت از افغان‌ها است تا گروه طالبان بدانند که هیچ‌گاه از طریق جنگ در میدان برنده نمی‌شوند".

اما حکومت افغانستان گفته است که طالبان به تعهدشان مبنی بر کاهش خشونت پابند نمانده و خشونت آن گروه افزایش یافته است.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان دیروز اعلام کرد که پس از امضای توافقنامۀ صلح میان ایالات متحده و طالبان در ۲۹ فبروری تا اکنون، ۲۰۲ غیرنظامی و مامورین دولتی کشته و زخمی شده اند.

این کمیسیون ۵۰ درصد از این تلفات را به گروه طالبان نسبت داده و گفته است که عامل باقی موارد گروه داعش یا افراد ناشناس بوده اند.

از سویی هم نمایندۀ ویژه اتحادیۀ اروپا برای افغانستان از تبادلۀ زندانیان میان حکومت افغانستان و طالبان استقبال کرده و گفته است که همزمان با رهایی زندانیان خشونت کاهش یابد.

رولاند کوبیا همچنان گفته است که پیش از رهایی کامل زندانیان طالبان و حکومت افغانستان، گفتگوهای بین‌الافغانی آغاز شود.

آقای کوبیا افزوده است: "آزادسازی زندانیان با کاهش خشونت بهتر است؛ اما این روند با برقراری آتش‌بس بیشتر قابل قبول خواهد بود".

کاهش خشونت و رهایی ۵۰۰۰ زندانی طالبان از زندان‌های حکومت افغانستان و رهایی ۱۰۰۰ زندانی از قید طالبان نکات اساسی توافقنامۀ امریکا-طالبان بود که به گفتۀ مقام‌های امریکایی راه را برای مذاکرات بین‌الافغانی و صلح پایدار در افغانستان هموار خواهد کرد.

تا کنون ۳۶۱ زندانی طالبان از زندان‌های حکومت افغانستان رها شده و طالبان نیز گفته اند که ۲۰ زندانی دولت را از بند رها کرده اند.

XS
SM
MD
LG