لینک های دسترسی

Breaking News

سفر خلیلزاد به قطر برای دیدار با نمایندگان طالبان


زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحدۀ امریکا در امور مصالحه افغانستان برای گفتگو با نمایندگان طالبان به قطر رفته است.

وزارت خارجۀ امریکا در اعلامیه‌ای روز دو شنبه ۱۳ اپریل (۲۵ حمل) گفته است که آقای خلیلزاد در دیدارش با نمایندگان دفتر سیاسی طالبان در قطر، در مورد "چالش‌های موجود در توافقنامه صلح امریکا-طالبان"، بحث و گفتگو خواهد کرد.

در این حال، دفتر سیاسی طالبان در قطر مدعی است که نمایندگان این گروه ناوقت دیروز با زلمی خلیلزاد و جنرال سکات میلر، قوماندان ماموریت حمایت قاطع در افغانستان دیدار کرده است.

سهیل شاهین، سخنگوی این دفتر در صفحۀ تویترش نگاشته است که در این دیدار در مورد تطبیق مواد توافقنامه، تاخیر رهایی زندانیان و تخطی‌ها در توافقنامه صحبت شده است.

به گفته وی در این نشست شیخ محمد آل ثانی، وزیر خارجه قطر نیز حضور داشته است. نمایندۀ ویژه ایالات متحدۀ امریکا تا اکنون در مورد این دیدارش با نمایندگان طالبان چیزی نگفته است.

خبر سفر آقای خلیلزاد در حالی گزارش شده است که حکومت افغانستان از چندین روز به این سو روند رهایی زندانیان طالبان را از زندان بگرام آغاز کرده است.

بر اساس آخرین معلومات شورای امنیت ملی افغانستان، تا اکنون ۳۶۱ زندانی طالبان از زندان‌های حکومت رها شده و بر بنیاد فرمان رییس جمهور غنی قرار است ۱۵۰۰ زندانی طالبان آزاد شوند.

به گفته این شورا این افراد براساس فرمان رییس جمهور غنی به‌ عنوان بخشی از تلاش‌ها برای برقراری صلح و مهار کروناویروس در آن کشور آزاد شده اند.

پیش از این، طالبان از رهایی ۲۰ زندانی نیروهای امنیتی افغانستان در ولایت قندهار خبر دادند، اما قوماندان امنیه ولایت قندهار در یک تویت گفته است که افراد رها شده غیرنظامیان اند.

شورای امنیت ملی افغانستان نیز از رهایی این زندانیان ابراز بی‌خبری کرده است.

XS
SM
MD
LG