لینک های دسترسی

Breaking News

یک سالگی توافق غنی و عبدالله؛ 'موارد مهم عملی نشده است'


شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان در سالروز یک سالگی توافق سیاسی میان محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله، می‌گوید که برخی موارد مهم این توافق تاکنون عملی نشده است.

این توافقنامه پس از کشمکش‌های انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸ در ۲۷ ثور ۱۳۹۹ میان دو طرف امضا شد.

فریدون خوزون، سخنگوی شورای عالی مصالحۀ افغانستان امروز دوشنبه ۱۷ می (۲۷ ثور) به صدای امریکا گفت که ایجاد شورای عالی مصالحه به ریاست عبدالله عبدالله و معرفی اعضای کابینه به گونۀ ۵۰ – ۵۰ عملی شده است.

اما آقای خوزون افزود: "تا اکنون هم شورای رهبری دولت، تقرری در ولایات، (مجلس) سنا، سفارت‌ها و معینیت‌ها [ را عملی نکرده است و] این موضوعات هنوز باقی مانده و افراد ما معرفی نشده است."

او این توافقنامه را برای جلوگیری از بحران در افغانستان سند مهم خواند و گفت که اگر به گونۀ کامل عملی می‌شد، وضعیت کنونی افغانستان بهبود می‌یافت.

از سویی هم، بر اساس این توافقنامه رتبۀ مارشالی به عبدالرشید دوستم تفویض شده است.

زمینه‌سازی برای برگزاری انتخابات شوراهای ولایتی و شوراهای ولسوالی، برگزاری انتخابات شاروالی‌ها، تعیین هیات برای طرح و تعدیل قانون اساسی به منظور تغییر ساختار حکومتی و ایجاد اصلاحات انتخاباتی به ویژه کاربرد سیستم بایومتریک از دیگر بخش‌های توافقنامۀ سیاسی میان آقای غنی و عبدالله عبدالله است.

آقای خوزون گفت که هنوز هم اصلاحات انتخاباتی به میان نیامده است.

این در حالی است که کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به تاریخ ۱۹ دسمبر ۲۰۲۰ میلادی اعلام کرد که این کمیسیون آمادگی‌های لازم را برای برگزاری چهار انتخابات - انتخابات پارلمانی غزنی، شوراهای ولایتی، شاروالی‌ها و شوراهای ولسوالی‌‌ -دارد.

امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان گفته است که یکی از این چهار انتخابات در تابستان سال روان برگزار خواهد شد.

همچنان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید که پالیسی جدید اصلاحات انتخاباتی تدوین شده که با تطبیق آن مصارف انتخاباتی به نصف کاهش خواهد یافت.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به تاریخ هشتم مارچ ۲۰۲۰ (۱۸ حوت ۱۳۹۹) گفت که طرح اصلاحی قانون انتخابات را که شامل تغییرات اساسی می‌باشد، به وزارت عدلیه فرستاده است.

فاطمه مورچل، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان، بدون آنکه در مورد دلیل تطبیق‌نشدن کامل توافقنامه سیاسی چیزی بگوید، با فرستادن پیامی به خبرنگاران گفت: "اجماع لازمی که در نتیجۀ توافقنامه سیاسی و تفاهم با شخصیت‌های سیاسی و ملی در زمینۀ صلح به وجود آمده از دستاوردهای حکومت است."

XS
SM
MD
LG