لینک های دسترسی

Breaking News

رتبۀ مارشالی به عبدالرشید دوستم به گونۀ رسمی اعطا شد


رتبۀ مارشالی به عبدالرشید دوستم در مراسم ویژه در ولایت جوزجان با حضور مقام‌های حکومتی و صدها تن از هواداران وی تفویض شد.

در این مراسم که با تشریفات ویژه روز چهارشنبه ۱۵ جولای (۲۵ سرطان) در شهر شبرغان، مرکز ولایت جوزجان برگزار شد، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی، شاکر کارگر، رییس دفتر مقام ریاست جمهوری، برخی نمایندگان شورای ملی و شماری از سیاسیون افغان حضور داشتند.

شاکر کارگر، رییس دفتر ریاست جمهوری افغانستان متن فرمان اعطای رتبۀ مارشالی توسط رییس جمهور غنی را به خوانش گرفت. در این فرمان آمده که این رتبۀ مارشالی به آقای دوستم "به پاس خدمات ایشان در حل بن‌بست‌های سیاسی و تامین ثبات کشور" منظور و اعطا شده است.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان رتبۀ مارشالی را به شانه عبدالرشید دوستم نصب کرد.

آقای دوستم در سخنرانی‌اش در این مراسم، کسب این رتبه نظامی را متعلق به همه مردم افغانستان دانست و گفت که وی مدیون مبارزات تمامی سربازان و هم‌قطاران‌اش است.

او گفت که افغانستان در وضعیت حساس امنیتی و سیاسی قرار دارد و از رییس جمهور غنی و عبدالله عبدالله خواست که اختلاف‌های شان را کنار گذاشته و متحد شوند.

مارشال دوستم همچنان خواستار رهایی تمامی زندانیان طالبان از زندان‌های حکومت افغانستان شد و تاکید کرد که نباید بهانه‌ای به طالبان داد.

معاون پیشین رییس جمهور افغانستان گفت که از صلح پشتیبانی می‌کند، اما بار دیگر از آقای غنی خواست که مسوولیت جنگ را برایش واگذار کند تا طالبان را در میدان‌های جنگ شکست دهد.

عبدالرشید دوستم همچنان از جامعه جهانی خواست که در بیرون شدن از افغانستان عجله نکنند.

اعطای رتبۀ مارشالی به آقای دوستم یکی از شرایط اساسی توافقنامه‌ای بود که پس از انتخابات جنجالی ریاست جمهوری افغانستان میان رییس جمهور محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله امضا شد.

آقای دوستم سومین مارشال در تاریخ افغانستان است. نخستین مارشال افغانستان شاه ولی خان، کاکای محمد ظاهر پادشاه پیشین افغانستان بود. سپس در زمان حکومت حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان به محمد قسیم فهیم، رتبۀ مارشالی داده شد.

XS
SM
MD
LG