لینک های دسترسی

Breaking News

پاکستان، طالبان را 'گروه سیاسی' خواند


خواجه محمد آصف، وزیر خارجۀ پاکستان، گفته است که طالبان افغان یک "گروه سیاسی" است.

آقای آصف پنجشنبه در کنفرانس خبری در اسلام آباد ضمن استقبال از فراخوان صلح حکومت افغانستان گفت که پاکستان از مذاکرات صلح میان حکومت افغانستان و طالبان حمایت می‌کند.

وزیر خارجۀ پاکستان همچنان با تاکید بر ضرورت مصالحه و مفاهمه گفته است که راه حل نظامی برای معضل افغانستان وجود ندارد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، چهار شنبه (۲۸ فبروری) گفت که حکومت افغانستان حاضر است که طالبان را به صفت یک گروه سیاسی به رسمیت بشناسد، به شرط آن که این گروه از جنگ دست بردارد.

با آنکه حکومت افغانستان طالبان را گروه شورشی و دهشت افگن می‌پندارد، آقای غنی پیشنهادات هفت گانۀ خود را برای صلح با طالبان ارایه کرد و گفت که حکومت وحدت ملی خواستار مذاکرات بدون قید و شرط با طالبان است.

اولویت منافع پاکستان

وزیر خارجۀ پاکستان، همچنان، ضمن انتقاد از استراتیژی ایالات متحده گفت که پاکستان سیاست خارجی خود را بر اساس منافع ملی خود شکل داده و هیچگاه منافع ملی خود را قربانی حفاظت از منافع امریکا نخواهد کرد.

دونالد ترمپ، رئیس جمهوری ایالات متحدۀ امریکا، پاکستان را به حمایت و فراهم آوری پناهگاه به دهشت افگنان متهم کرده و فشار شدید را بر آن کشور اعمال کرده است.

مقام‌های پاکستانی اما این اتهامات را رد کرده و خود را قربانی دهشت افگنی قلمداد کرده است.

حکومت پاکستان طالبان افغان را گروه سیاسی می‌خواند، اما تحریک طالبان پاکستانی را که در داخل پاکستان فعالیت دارند، گروه دهشت افگن می‌پندارد.

XS
SM
MD
LG