لینک های دسترسی

Breaking News

سفر لوی درستیز‌های پاکستان و بریتانیا به کابل


قمر جاوید باجوه، لوی درستیز پاکستان و نیوکولاس پتریک کارتر، همتای بریتانیایی‌اش امروز دوشنبه دهم می (۲۰ ثور) به کابل رسیدند.

این مقامات خارجی پیرامون روند صلح و امنیت افغانستان با محمد اشرف غنی، رییس جمهور این کشور صحبت کردند.

اردوی پاکستان گفته است که در جریان این ملاقات موضوعات مرتبط به منافع مشترک، پیشرفت‌های جاری در روند صلح افغانستان، همکاری‌های امنیتی و دفاعی دوجانبه و نیاز ادارهٔ موثر مرز‌ها به بحث گرفته شد.

اردوی پاکستان در اعلامیه‌ای به نقل از آقای باجوه نوشته که گفته است: "ما همیشه از روند صلح به رهبری و مالکیت‌ افغان‌ها حمایت خواهیم کرد که بر اساس اجماع همه طرف‌ها باشد."

گفته می‌شود که این ملاقات بخشی از نشست‌هایی است که بار نخست در ماه مارچ در بحرین به میانجی‌گری لوی درستیز بریتانیا صورت گرفته بود و فیض حمید، رییس ادارهٔ استخبارات پاکستان نیز در آن اشتراک داشت.

ریاست جمهوری افغانستان سفر این مقامات را تایید کرده، اما جزییات بیشتر در این مورد ارایه نکرده است.

پیش از این محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان پاکستان را به حمایت از گروه‌های تندرو، به شمول طالبان،‌ متهم کرده و گفته بود که این کشور باید از بین دوستی و دشمنی یکی را انتخاب کند؛ چون به گفتۀ او اگر افغانستان ناامن باشد، پاکستانی‌ها روی آسایش را نخواهند دید.

همچنان رییس جمهور افغانستان گفته است که اگر پاکستان راه دوستی را برگزیند، به تمامی کشورهای آسیای میانه از طریق افغانستان امن راه می‌یابد، در غیر آن با تداوم ناامنی به این آرزویش نخواهد رسید.

سفر لوی درستیز پاکستان به کابل در حالی است که طالبان سه روز عید سعید فطر را آتش‌بس اعلام کرده اند.

XS
SM
MD
LG