لینک های دسترسی

Breaking News

غنی: فشارهای بیشتر منطقه و جهان بر طالبان و حامیان شان لازمی است


محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان می‌گوید که ضرورت اعمال فشارهای منطقه‌ای و جهانی بر طالبان درک شده است.

آقای غنی در سخنرانی در "ورکشاپ تعقیب و تحقق تعهدات کنفرانس ژنیو ۲۰۲۰" که در ارگ برگزار شده بود گفت که خشونت راه حل سیاسی نیست، بلکه راه حل سیاسی نیازمند یک موافقه همه‎جانبه و آیینۀ تمام‌نمای افغان‌ها است.

آقای غنی گفت: "ضرورت واضح برای اینکه فشارهای مثبت همه‌جانبه بالای طالبان و حامیان شان ایجاد شود، به حیث یک ضرورت منطقوی و بین‌المللی احساس شده...".

رییس جمهور غنی گفت که اجماع ملی افغانستان برای صلح پایدار به اجماع بین‌المللی و دیپلوماسی فعال در این زمینه مبدل شده و اکنون افزایش خشونت‌ها بیانگر "حقانیت جمهوریت" است.

رییس جمهور افغانستان در حالی بر آوردن فشارها بر طالبان و حامیان شان تاکید می‌کند که جامعۀ جهانی به شمول ایالات متحده همواره بر کاهش خشونت‌های طالبان تاکید کرده اند.

در همین حال، دفتر سرمفتش وزارت دفاع ایالات متحده در گزارشی به کانگرس آن کشور با اشاره به افزایش خشونت‌ها و کشتارهای هدفمند در افغانستان گفته است که طالبان در تلاش استراتیژیک برای افزایش نفوذ شان در مذاکرات صلح با حکومت افغانستان، به خشونت در سرتاسر آن کشور متوسل شده اند.

در حال حاضر، جنگ میان نظامیان افغان و طالبان در دست‌کم، ۲۰ ولایت جریان دارد و همچنان از مدتی به این‌سو مذاکرات نمایندگان طالبان و هیات جمهوری اسلامی افغانستان در قطر متوقف شده است.

XS
SM
MD
LG