لینک های دسترسی

Breaking News

پروسۀ صلح محور گفتگوی تیلفونی غنی و وزیر خارجۀ امریکا


محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان و انتونی بلینکن، وزیر خارجۀ ایالات متحده در یک تماس تلیفونی در مورد روابط دوجانبه، روند صلح و همکاری بیشتر دو کشور صحبت کردند.

وزارت خارجۀ ایالات متحده پنجشنبه ۱۸ فبروری (۳۰ دلو) با نشر خبرنامه‌ای گفته است که آقای بلینکن در باره بررسی استراتیژی امریکا در افغانستان با رییس جمهور غنی صحبت کرد.

در خبرنامه آمده است که آقای بلینکن یکبار دیگر بر حمایت قوی دپلوماتیک واشنگتن از روند صلح افغانستان برای دست‌یافتن به تفاهم پایدار و عادلانۀ سیاسی و آتش‌بس دایمی و فراگیر تاکید کرده است.

آقای بلینکن تعهد کرده است که ایالات متحده در آینده نیز در خصوص حمایت از افغانستان با ثبات با حکومت افغانستان، متحدان ناتو و شرکای بین‌المللی مشورت و رایزنی خواهد کرد.

ریاست جمهوری افغانستان نیز با نشر خبرنامه‌ای گفته است: "در این تماس تیلفونی، هر دو جانب برای موفقیت پروسه صلح به دیپلوماسی منطقوی و بین‌المللی نیز تاکید ورزیدند."

همچنان ارگ به نقل از آقای غنی نگاشته است که دولت و مردم افغانستان برای موفقیت پروسۀ صلح و ثبات در این کشور اراده و اجماع قوی دارند.

این دومین گفتگوی تیلفونی میان رییس جمهور افغانستان و وزیر خارجۀ ایالات متحده در جریان ماه روان است.

پیش از این آقای بلینکن به رییس جمهور افغانستان گفته بود که ایالات متحده توافقنامه‌ای را که در فبروری ۲۰۲۰ میان امریکا و طالبان امضا شد، بررسی می‌کند.

این در حالی است که هم‌اکنون گفتگوها میان هیات‌های مذاکره کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان در دوحۀ قطر متوقف است و شماری از اعضای هیات مذاکره کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان به کابل برگشته اند؛ آنچه حکومت افغانستان، طالبان را عامل آن می‌داند.

دفتر سرمفتش وزارت دفاع ایالات متحده گفته است که طالبان برای اینکه نیروهای خارجی افغانستان را ترک کنند، خود را سرگرم مذاکرات صلح با نمایندگان جمهوری اسلامی افغانستان کرده اند.

شان اودونل، سرپرست ادارۀ تفتیش وزارت دفاع ایالات متحده، بر بنیاد یافته‌های ادارۀ استخبارات دفاعی امریکا گزارش داده است: "طالبان به حفظ روابط با القاعده ادامه می‌دهند...اعضای القاعده در صفوف و ساختارهای سوق و ادارۀ طالبان مدغم شده اند."

قطع رابطه با گروه‌های دهشت افگن، کاهش خشونت و پیوستن به مذاکرات صلح بین‌الافغانی از تعهدات اساسی طالبان در توافقنامۀ آن گروه با ایالات متحده است که یکسال پیش در قطر امضا شد، اما مقام‌های امریکایی و ناتو باربار گفته اند که روابط طالبان با القاعده قطع نشده است.

XS
SM
MD
LG