لینک های دسترسی

Breaking News

امیری: اگر طالبان مشروعیت جهانی می‌خواهند باید به حقوق افغان‌ها احترام بگذارند


نمایندهٔ‌ ویژهٔ امریکا در امور زنان و دختران افغان و حقوق بشر افغانستان در واکنش به ادامۀ بازداشت زنان معترض توسط طالبان گفته است که اگر این گروه خواهان کسب مشروعیت جهانی اند باید به حقوق مردم احترام بگذارند.

رینا امیری روز جمعه چهارم فبروری (۱۵ دلو) در تویترش بازداشت زنان معترض از سوی این گروه را "ناعادلانه" خوانده و خواستار توقف آن شده است.

خانم امیری افزوده است: "اگر طالبان به دنبال مشروعیت مردم افغانستان و جهان استند، باید به حقوق بشر افغان‌ها به ‌ویژه زنان و آزادی بیان احترام بگذارند."

این مقام امریکایی تاکید کرده است که باید معترضان زن و برخی از بستگان آنان که در زندان به سر می‌برند، باید فوراً آزاد شوند.

شماری از فعالان و کاربران شبکه‌های اجتماعی در افغانستان نگاشته اند که مرسل‌ عیار و زهرا محمدی، دو زنی که در اعتراضات اخیر علیه طالبان شرکت داشتند، در یک شبانه روز گذشته در کابل بازداشت شده و تا کنون درکی از آنان نیست.

پس از نشر گزارش‌ها در مورد بازداشت دو تن از فعالان زن، هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) از گروه طالبان خواست تا در این زمینه معلومات بدهد.

یوناما گفت: "یوناما از وزارت داخلۀ افغانستان خواستار معلومات فوری پیرامون تازه‌ترین موارد بازداشت‌های گزارش شده در ۲۴ ساعت اخیر شد که طالبان دو فعال دیگر زن را در کابل بازداشت کرده اند."

در این حال، سازمان عفو بین‌الملل از طالبان خواسته است تا به استفاده از نیروی "غیرقانونی" علیه مردم، به خصوص علیه زنان و دخترانیکه از حق خود برای تجمع مسالمت‌آمیز و آزادی بیان استفاده می‌کنند، پایان دهند.

سخنگویان طالبان تا کنون در مورد بازداشت دو زن معترض ابراز نظری نکرده اند، اما امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجۀ طالبان در مصاحبۀ اخیر با خبرگزاری فرانس‌پرس گفته است: "تا کنون کسی را که با مفکورۀ این سیستم یا این حکومت مخالف باشد بازداشت نکرده‌ و کسی را صدمه نرسانده ایم."

پیش از این، تمنا پریانی و پروانه ابراهیم خیل، دو تن از فعالان زن که بر ضد عملکردهای طالبان در اعتراضات شرکت داشتند، بازداشت و ناپدید شدند و تا کنون هیچ نشانه‌ای از محل بازداشت آنان در دست نیست.

طالبان دست داشتن در بازداشت و ناپدید شدن پریانی و ابراهیم‌خیل را رد کرده و گفته اند که تحقیقات در این مورد جریان دارد.

طالبان هفته گذشته دو خبرنگار تلویزیون آریانانیوز را از نزدیکی ساختمان این رسانه، بازداشت کردند، اما پس از واکنش‌های زیاد، پس از دو روز توقیف آزاد شدند.

XS
SM
MD
LG