لینک های دسترسی

Breaking News

ابراز آمادگی روسیه برای افزایش سرمایه‌گذاری در افغانستان


دمتری میدودوف، صدراعظم روسیه در دیدار با عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت افغانستان گفته است که کشورش آماده است در برنامه‌های زیربنایی افغانستان سرمایه‌گذاری کند.

عبدالله عبدالله دیروز (جمعه) برای اشتراک در نشست سازمان همکاری‌های شانگهای به شهر تاشکند اوزبیکستان رفته و در حاشیه این نشست با شماری از مقام‌های عضو این سازمان دیدار و گفتگو کرده است.

ریاست اجرایی افغانستان با نشر اعلامیه‌ای گفته است که در این دیدار، صدراعظم روسیه هم‌چنین ابراز امیدواری کرده است که "صلح و ثبات به زودی در افغانستان تامین شود."

آقای دمتری میدودوف افزوده است: "متاسفانه مبادلات تجارتی میان دو کشور کاهش یافته و روسیه علاقمند است میزان مبادلات تجارتی میان دو کشور افزایش یابد."

او گفت: "روسیه آماده است در برنامه‌های زیربنایی در افغانستان سرمایه‌گذاری کرده و طرح‌های گذشته را نیز تکمیل نماید."

مبارزه با تروریزم

رییس اجرایی افغانستان گفته است که تامین صلح در این کشور از اولویت‌های مردم و حکومت افغانستان است. او نقش کشورهای منطقه را در این راستا مهم دانسته است.

عبدالله عبدالله دهشت‌افگنی را تهدید مشترک علیه صلح و ثبات منطقه‌‌ خوانده و خواهان همکاری روسیه و دیگر اعضای سازمان همکاری‌های شانگهای برای مقابله با تروریزم و افراط‌گرایی در افغانستان و منطقه شده است.

رییس اجرایی حکومت افغانستان همچنان که در سخنرانی خود در نشست سازمان همکاری‌های شانگهای گفت: "تلاش‌ها برای دست‌یافتن به صلح و راه حل سیاسی برای پایان جنگ و خشونت‌ در افغانستان ادامه دارد. مردم افغانستان از تلاش‌هایی‌ که به صلح عادلانه، دایمی و با اعتبار منتهی گردد، حمایت می‌کنند."

او در این نشست "خواستار عضویت دایمی و کامل افغانستان" در این سازمان شد.

روسیه، چین، هند، پاکستان، قزاقستان، قرغیزستان، تاجکستان و اوزبیکستان عضویت دایمی سازمان همکاری‌های شانگهای را دارند و در این سازمان افغانستان، ایران و بلاروس به عنوان کشورهای ناظر شرکت می‌کنند.

XS
SM
MD
LG